statystyki

Specustawa koronawirusowa: Senat jeszcze namiesza w przepisach

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak04.03.2020, 07:20; Aktualizacja: 04.03.2020, 07:34
koronawirus

koronawirusźródło: ShutterStock

Opozycja przejęła od rządzących ekspresowy tryb procedowania nad specustawą, która ma pomóc w zwalczaniu epidemii w Polsce.

W czwartek ustawę zaopiniują połączone senackie komisje ustawodawcza i zdrowia, a już dzień później na specjalnie zwołanym posiedzeniu zbierze się w tej sprawie Senat. Jak widać, opozycja, która do tej pory zapowiadała raczej brak pośpiechu w pracach nad rządowymi projektami i niektóre odrzucała, w tej sprawie czuje silną presję. – Jeśli taka ustawa została uchwalona, to poczucie odpowiedzialności nakazuje ją przyjąć – potwierdza w rozmowie z DGP wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica).

W podobnym duchu wypowiada się senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący komisji ustawodawczej. – Mam poczucie, że musimy jak najszybciej rozpocząć prace. Dlatego już teraz na naszą prośbę nad projektem ustawy pracują senaccy legislatorzy, dodatkowo zamówiliśmy jeszcze zewnętrzne opinie. W ramach tego procesu chcemy, by projekt był jak najlepszy. Zależy nam na szybkim przyjęciu ustawy, która będzie realnym narzędziem do walki z koronawirusem – zapewnia.

Bez poprawek się nie obejdzie


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • I.(2020-03-08 17:55) Zgłoś naruszenie 01

    Po co ta złośliwość: "opozycja, która do tej pory zapowiadała raczej brak pośpiechu w pracach nad rządowymi projektami i niektóre odrzucała, w tej sprawie czuje silną presję. " . Akurat w sprawie koronawirusa opozycja postulowała juz w połowie lutego rozpoczęcie prac. To rządzący nie widzieli zagrożenia a teraz znowu na łapu capu w popłochu ustawa o 22.00 w nocy zamiast na spokojnie ze 2-3 tyg wcześniej .. :(

    Odpowiedz
  • rr(2020-03-04 11:37) Zgłoś naruszenie 02

    Ochrona pracownicza w specustawie - w zasadzie żadna. "Art. 3. W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)." To jest mniej niż nic. Jak się pracodawcy zachce, to pozwoli. Nikt nie wstrzymuje i nie chroni prac związanych z intensywnym kontaktem z dużą ilością ludzi. Szkoda nawet pisać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie