statystyki

Specustawa koronawirusowa: Senat jeszcze namiesza w przepisach

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak04.03.2020, 07:20; Aktualizacja: 04.03.2020, 07:34
koronawirus

koronawirusźródło: ShutterStock

Opozycja przejęła od rządzących ekspresowy tryb procedowania nad specustawą, która ma pomóc w zwalczaniu epidemii w Polsce.

W czwartek ustawę zaopiniują połączone senackie komisje ustawodawcza i zdrowia, a już dzień później na specjalnie zwołanym posiedzeniu zbierze się w tej sprawie Senat. Jak widać, opozycja, która do tej pory zapowiadała raczej brak pośpiechu w pracach nad rządowymi projektami i niektóre odrzucała, w tej sprawie czuje silną presję. – Jeśli taka ustawa została uchwalona, to poczucie odpowiedzialności nakazuje ją przyjąć – potwierdza w rozmowie z DGP wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica).

W podobnym duchu wypowiada się senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący komisji ustawodawczej. – Mam poczucie, że musimy jak najszybciej rozpocząć prace. Dlatego już teraz na naszą prośbę nad projektem ustawy pracują senaccy legislatorzy, dodatkowo zamówiliśmy jeszcze zewnętrzne opinie. W ramach tego procesu chcemy, by projekt był jak najlepszy. Zależy nam na szybkim przyjęciu ustawy, która będzie realnym narzędziem do walki z koronawirusem – zapewnia.

Bez poprawek się nie obejdzie


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • I.(2020-03-08 17:55) Zgłoś naruszenie 01

    Po co ta złośliwość: "opozycja, która do tej pory zapowiadała raczej brak pośpiechu w pracach nad rządowymi projektami i niektóre odrzucała, w tej sprawie czuje silną presję. " . Akurat w sprawie koronawirusa opozycja postulowała juz w połowie lutego rozpoczęcie prac. To rządzący nie widzieli zagrożenia a teraz znowu na łapu capu w popłochu ustawa o 22.00 w nocy zamiast na spokojnie ze 2-3 tyg wcześniej .. :(

    Odpowiedz
  • rr(2020-03-04 11:37) Zgłoś naruszenie 02

    Ochrona pracownicza w specustawie - w zasadzie żadna. "Art. 3. W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)." To jest mniej niż nic. Jak się pracodawcy zachce, to pozwoli. Nikt nie wstrzymuje i nie chroni prac związanych z intensywnym kontaktem z dużą ilością ludzi. Szkoda nawet pisać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie