statystyki

Na Ukrainie nie wierzą w gotowość władz do walki z epidemią

autor: Michał Potocki02.03.2020, 08:00; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:07
Protesty pokazały, jak niskie jest zaufanie do instytucji

Protesty pokazały, jak niskie jest zaufanie do instytucjiźródło: ShutterStock

Nad Dnieprem nie stwierdzono przypadków SARS-CoV-2, ale wirus wywołał już skutki polityczne.

Władze Ukrainy prześcigają się w demonstracjach, że są gotowe na zaopiekowanie się ewentualnymi chorymi na Covid-19 (tak Światowa Organizacja Zdrowia nazwała chorobę wywoływaną wirusem SARS-CoV-2). Kyjiwpastrans, operator komunikacji miejskiej w stolicy, pokazał kilka dni temu, jak dezynfekuje autobusy, tramwaje i trolejbusy. „Lekarze sprawdzają temperaturę kierowców i kontrolerów przed wyjazdem w trasę i po powrocie do zajezdni” – pisze Kyjiwpastrans.

Oficjalnie wszystkie te środki są wymierzone w grypę, na którą tej zimy zmarło 48 Ukraińców. Ale urzędnicy chcą uspokoić ludzi także w kontekście koronawirusa. Podobnie jak MSW, które przekazało Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych specjalnie wyposażony śmigłowiec do transportu zakażonych. 10 marca do kraju mają dotrzeć testy, którymi będzie można w ciągu kwadransa sprawdzić w warunkach domowych, czy ktoś jest nosicielem SARS-CoV-2.

W uspokajanie obywateli zaangażowała się minister zdrowia Zoriana Skałecka. W rozmowie z Radiem Swoboda zapewniła, że szpitale są gotowe nawet na czteromiesięczną epidemię. – Wystarczy, jeśli codziennie pojawi się 100 nowych przypadków. Taka dynamika jest możliwa tylko wtedy, gdybyśmy nie podejmowali działań profilaktycznych jak kwarantanna czy ograniczenia w wychodzeniu z domów – mówiła minister.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie