statystyki

Na Ukrainie nie wierzą w gotowość władz do walki z epidemią

autor: Michał Potocki02.03.2020, 08:00; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:07
Protesty pokazały, jak niskie jest zaufanie do instytucji

Protesty pokazały, jak niskie jest zaufanie do instytucjiźródło: ShutterStock

Nad Dnieprem nie stwierdzono przypadków SARS-CoV-2, ale wirus wywołał już skutki polityczne.

Władze Ukrainy prześcigają się w demonstracjach, że są gotowe na zaopiekowanie się ewentualnymi chorymi na Covid-19 (tak Światowa Organizacja Zdrowia nazwała chorobę wywoływaną wirusem SARS-CoV-2). Kyjiwpastrans, operator komunikacji miejskiej w stolicy, pokazał kilka dni temu, jak dezynfekuje autobusy, tramwaje i trolejbusy. „Lekarze sprawdzają temperaturę kierowców i kontrolerów przed wyjazdem w trasę i po powrocie do zajezdni” – pisze Kyjiwpastrans.

Oficjalnie wszystkie te środki są wymierzone w grypę, na którą tej zimy zmarło 48 Ukraińców. Ale urzędnicy chcą uspokoić ludzi także w kontekście koronawirusa. Podobnie jak MSW, które przekazało Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych specjalnie wyposażony śmigłowiec do transportu zakażonych. 10 marca do kraju mają dotrzeć testy, którymi będzie można w ciągu kwadransa sprawdzić w warunkach domowych, czy ktoś jest nosicielem SARS-CoV-2.

W uspokajanie obywateli zaangażowała się minister zdrowia Zoriana Skałecka. W rozmowie z Radiem Swoboda zapewniła, że szpitale są gotowe nawet na czteromiesięczną epidemię. – Wystarczy, jeśli codziennie pojawi się 100 nowych przypadków. Taka dynamika jest możliwa tylko wtedy, gdybyśmy nie podejmowali działań profilaktycznych jak kwarantanna czy ograniczenia w wychodzeniu z domów – mówiła minister.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie