statystyki

Gniew Słowaków na słabe państwo. Wybory mogą przynieść niespodzianki

autor: Jakub Kapiszewski27.02.2020, 08:55; Aktualizacja: 27.02.2020, 08:55
Słowacja

Bratysława nie zgodziła się na przyjęcie migrantów, a w tym tygodniu parlament odrzucił Konwencję Stambulską o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, którą Polska ratyfikowała w 2015 r.źródło: ShutterStock

Odsunięcie od władzy partii, która rządzi krajem od ponad dekady, czy egzotyczna koalicja z przeciwnikami NATO? Wybory na Słowacji mogą przynieść wiele niespodzianek.

Nowy słowacki parlament będzie bardzo rozdrobniony. Może się w nim znaleźć nawet 10 partii. Sobotnie głosowanie będzie pierwszym od wstrząsu, jakim okazało się zabójstwo dwa lata temu dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego dziewczyny. I chociaż służby stanęły na wysokości zadania – zamieszanych w morderstwo schwytano i postawiono przed sądem – to po drugiej stronie Tatr pozostał głęboki niesmak wobec klasy politycznej.

Ów niesmak zaowocował falą protestów „za porządną Słowację” i politycznym trzęsieniem ziemi. Ze stanowiska premiera zrezygnował piastujący je od 2012 r. Robert Fico, a w 2019 r. do pałacu prezydenckiego wprowadziła się liberalna aktywistka Zuzana Čaputová. Wiele wskazuje na to, że sobotnie wybory doprowadzą do dalszych przemeblowań. Najważniejsze pytanie brzmi, czy Słowacy odsuną od władzy partię Kierunek-Socjaldemokracja (Smer).

Ugrupowanie rządzi krajem z przerwami od 2006 r. i to na nim skupił się gniew Słowaków za słabe państwo, w którym dociekanie prawdy może kosztować życie. Wyrazem tego jest chociażby popularność wypuszczonego niedawno filmu „Sviňa” (Świnia), w którym szantażowany nagraniami polityk zdobywa władzę i zaczyna realizować interesy mafii; zawoalowany prztyczek w nos pod adresem stojącego na czele Smeru Ficy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie