statystyki

Irlandia w politycznym rozkroku. Powstanie wielka koalicja?

autor: Magdalena Cedro26.02.2020, 07:00; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:34
Szefowa Sinn Fein, Mary Lou McDonald

Szefowa Sinn Fein, Mary Lou McDonaldźródło: PAP
autor zdjęcia: AIDAN CRAWLEY

Zwyciężczyni wyborów ma niewielkie szanse na rządzenie. W Dublinie może powstać kolejna w Europie wielka koalicja.

W tym tygodniu dwie partie zdystansowane w wyborach parlamentarnych przez Sinn Féin mają spróbować porozumieć się w sprawie utworzenia rządu. Chodzi o Fine Gael i Fianna Fáil, ugrupowania centrowe, które rządziły wyspą na zmianę od niemalże stulecia. Teraz jednak usiądą do negocjacyjnego stołu, by porozmawiać o wspólnym froncie przeciwko ugrupowaniu, które właśnie radykalnie przemeblowało irlandzką scenę polityczną.

Lewicowa, nacjonalistyczna partia współpracująca w przeszłości z Irlandzką Armią Republikańską zajęła pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych na fali rosnącego niezadowolenia Irlandczyków. Jej zwycięstwo było wielką niespodzianką tym bardziej, że jeszcze w 2019 r. w wyborach europejskich i lokalnych Sinn Féin poniosła porażki. Źródeł sukcesu kontrowersyjnego ugrupowania upatruje się m.in. w jego ambitnym programie budowy mieszkań, który miałby pomóc stawić czoła problemowi astronomicznych czynszów na wyspie i rosnącej bezdomności. Irlandczycy narzekają także na długie kolejki w szpitalach i ogólnie pogarszającą się jakość usług publicznych.

To pokłosie polityki zaciskania pasa i cięć w wydatkach socjalnych, którą po kryzysie gospodarczym z 2008 r. realizowały rządzące na zmianę Fine Gael i Fianna Fáil. Niezadowolenie idzie w poprzek gospodarczym analizom, które wskazują, jakoby gospodarka kryzys miała dawno za sobą. Irlandia odnotowuje jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w UE. W 2018 r. Zielona Wyspa zdystansowała wszystkie pozostałe kraje członkowskie, osiągając wzrost PKB na poziomie 8,2 proc. Zgodnie z przedstawioną przez Komisję Euro pejską zimową prognozą irlandzki PKB w 2020 r. urośnie o 3,6 proc. Da to trzecie miejsce w UE, zaraz za Maltą i Rumunią. Wyniki wyborów pokazują jednak, że zawrotne tempo odbudowy gospodarki po kryzysie nie przekłada się na dobrostan Irlandczyków.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie