statystyki

Irlandia w politycznym rozkroku. Powstanie wielka koalicja?

autor: Magdalena Cedro26.02.2020, 07:00; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:34
Szefowa Sinn Fein, Mary Lou McDonald

Szefowa Sinn Fein, Mary Lou McDonaldźródło: PAP
autor zdjęcia: AIDAN CRAWLEY

Zwyciężczyni wyborów ma niewielkie szanse na rządzenie. W Dublinie może powstać kolejna w Europie wielka koalicja.

W tym tygodniu dwie partie zdystansowane w wyborach parlamentarnych przez Sinn Féin mają spróbować porozumieć się w sprawie utworzenia rządu. Chodzi o Fine Gael i Fianna Fáil, ugrupowania centrowe, które rządziły wyspą na zmianę od niemalże stulecia. Teraz jednak usiądą do negocjacyjnego stołu, by porozmawiać o wspólnym froncie przeciwko ugrupowaniu, które właśnie radykalnie przemeblowało irlandzką scenę polityczną.

Lewicowa, nacjonalistyczna partia współpracująca w przeszłości z Irlandzką Armią Republikańską zajęła pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych na fali rosnącego niezadowolenia Irlandczyków. Jej zwycięstwo było wielką niespodzianką tym bardziej, że jeszcze w 2019 r. w wyborach europejskich i lokalnych Sinn Féin poniosła porażki. Źródeł sukcesu kontrowersyjnego ugrupowania upatruje się m.in. w jego ambitnym programie budowy mieszkań, który miałby pomóc stawić czoła problemowi astronomicznych czynszów na wyspie i rosnącej bezdomności. Irlandczycy narzekają także na długie kolejki w szpitalach i ogólnie pogarszającą się jakość usług publicznych.

To pokłosie polityki zaciskania pasa i cięć w wydatkach socjalnych, którą po kryzysie gospodarczym z 2008 r. realizowały rządzące na zmianę Fine Gael i Fianna Fáil. Niezadowolenie idzie w poprzek gospodarczym analizom, które wskazują, jakoby gospodarka kryzys miała dawno za sobą. Irlandia odnotowuje jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w UE. W 2018 r. Zielona Wyspa zdystansowała wszystkie pozostałe kraje członkowskie, osiągając wzrost PKB na poziomie 8,2 proc. Zgodnie z przedstawioną przez Komisję Euro pejską zimową prognozą irlandzki PKB w 2020 r. urośnie o 3,6 proc. Da to trzecie miejsce w UE, zaraz za Maltą i Rumunią. Wyniki wyborów pokazują jednak, że zawrotne tempo odbudowy gospodarki po kryzysie nie przekłada się na dobrostan Irlandczyków.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie