statystyki

Ostatnia prosta wyborów w EBOR. Kościńskiemu trudno będzie wygrać, ale nie jest bez szans

autor: Bartek Godusławski18.02.2020, 08:42; Aktualizacja: 18.02.2020, 08:43
Dziś pierwsze przymiarki do ustalenia wspólnego kandydata na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Naszym jest Tadeusz Kościński.

Dziś pierwsze przymiarki do ustalenia wspólnego kandydata na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Naszym jest Tadeusz Kościński.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Dziś pierwsze przymiarki do ustalenia wspólnego kandydata na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Naszym jest Tadeusz Kościński.

O tym, kto powinien zostać prezesem jednej z największych międzynarodowych instytucji finansowych, będą przy śniadaniu dyskutowali ministrowie finansów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dla Polski to ważne stanowisko. Od prawie trzech dekad jesteśmy beneficjentem finansowania EBOR, które sięgnęło ponad 10 mld euro. W ponad 90 proc. pieniądze trafiły do sektora prywatnego.

Kandydatów na szefa instytucji jest trzech. Poza naszym ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim są to: były minister finansów Włoch Pier Carlo Padoan i dyrektor generalna skarbu Francji, która odpowiada za zarządzaniem długiem, Odile Renaud-Basso.

Dzisiaj trudno przewidzieć, kto i jakie ma szanse w tym wyścigu, ale tym razem nasz przedstawiciel nie jest bez szans, chociaż na pewno trudno go uznać za faworyta. Wspiera go za to nieformalna procedura wyboru. UE ustaliła bowiem, że na najważniejsze stanowiska międzynarodowe będzie wskazywała wspólnego kandydata. Pierwszy raz przetestowano to przy wyborze szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wygrała Bułgarka Kristalina Georgiewa. Teraz podobny mechanizm zostanie zastosowany przy EBOR.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie