statystyki

W gabinetach komisarzy rekordowo wielu Polaków. Nadganiamy urzędnicze niedobory w Brukseli

autor: Magdalena Cedro17.02.2020, 09:05; Aktualizacja: 17.02.2020, 09:06
Polska od lat ma nieproporcjonalnie mało urzędników w Brukseli. Szansa na nadrobienie braków pojawiła się w czasie obsady stanowisk w nowej, urzędującej od grudnia 2019 r. Komisji Europejskiej. Chodzi o ok. 180 osób, które wprowadziło się wraz z nowymi komisarzami do ich gabinetów.

Polska od lat ma nieproporcjonalnie mało urzędników w Brukseli. Szansa na nadrobienie braków pojawiła się w czasie obsady stanowisk w nowej, urzędującej od grudnia 2019 r. Komisji Europejskiej. Chodzi o ok. 180 osób, które wprowadziło się wraz z nowymi komisarzami do ich gabinetów.źródło: ShutterStock

W gabinetach komisarzy w nowym rozdaniu znalazło się rekordowo wielu Polaków. Teraz walczymy o dyrekcje generalne.

Polska od lat ma nieproporcjonalnie mało urzędników w Brukseli. Szansa na nadrobienie braków pojawiła się w czasie obsady stanowisk w nowej, urzędującej od grudnia 2019 r. Komisji Europejskiej. Chodzi o ok. 180 osób, które wprowadziło się wraz z nowymi komisarzami do ich gabinetów.

Chociaż w KE nie załatwia się narodowych interesów, nie jest tajemnicą, że każdej stolicy zależy na zainstalowaniu jak największej liczby urzędników blisko ucha europejskich decydentów. Jak informują DGP źródła w Brukseli, Polsce w tym rozdaniu poszło rekordowo dobrze. Łącznie w 27 gabinetach znalazło się 23 Polaków. To prawie dwa razy więcej niż pięć lat temu, kiedy w zespołach komisarzy było zatrudnionych 12 polskich urzędników. Meblowanie gabinetów nie jest zakończone i niewykluczone, że liczba ta w obecnym rozdaniu jeszcze wzrośnie.

Do tej pory do gabinetu przewodniczącego KE trafiał zwyczajowo jeden Polak. Tym razem Ursula von der Leyen zdecydowała się na zatrudnienie dwóch współpracowników z Polski, przy czym przewodniczącej z Niemiec nadal jednak brakuje jednego urzędnika w gabinecie. Mamy też Polaków w gabinetach jej zastępców. Von der Leyen ma ośmiu wiceprzewodniczących, z czego troje otrzymało priorytetowe zadania wraz z tytułem wiceprzewodniczących wykonawczych. Mowa o odpowiedzialnym za Europejski Zielony Ład Fransie Timmermansie, zajmującej się gospodarką cyfrową Margrethe Vestager i Valdisie Dombrovskisie od gospodarki służącej ludziom.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Mariusz(2020-02-17 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jak znalazła Pani dwie osoby u pani VDL? A ilu Polaków ma Pani w gabinetach zastępców, bo ja widzę tylko jedną osobę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie