statystyki

Które wpłaty trzeba będzie zwrócić rezygnując z PPK

autor: Paulina Zawadzka-Filipczyk14.02.2020, 18:00
W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.

W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.źródło: ShutterStock

W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.

W przypadku złożenia przez uczestnika pracowniczych planów kapitałowych deklaracji rezygnacji z oszczędzania w PPK wpłaty pobrane w miesiącu, w którym to nastąpiło, podlegają zwrotowi. Zdaniem PFR Portal PPK (dalej: PFR) od tej reguły jest jednak wyjątek. W jego ocenie, zwrot powinien dotyczyć wpłat pobranych w miesiącu, w którym została złożona deklaracja rezygnacji, chyba że wpłaty te zostały dokonane (przelane do instytucji finansowej) jeszcze przed złożeniem deklaracji.

Zatem zdaniem PFR wpłaty pobrane w miesiącu złożenia deklaracji i przekazane do instytucji finansowej przed tym zdarzeniem nie podlegają zwrotowi. Takie stanowisko jest jednak jednoznacznie sprzeczne z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych (z 4 października 2018 r., Dz.U. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572), a wobec tego trudno się z nim zgodzić.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • kris(2020-03-29 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    Miałem obawy do ppk, ale te ustąpiły kiedy wczytałem się w jej zasady. To zwyczajny program do oszczędzania, stosowany w wielu innych krajach. Jeśli my o siebie nie zadbamy, to kto ma to zrobić. TO nasze środki które możemy podglądać, to my decydujemy jak będą wypłacane, to są nasze pieniądze które są dziedziczne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie