Luzowanie po rosyjsku, czyli NEP premiera Miszustina [OPINIA]

autor: Marek Budzisz03.02.2020, 08:16; Aktualizacja: 03.02.2020, 08:16
Analiza zmian personalnych w obrębie administracji rządu i resortów pozwala na sformułowanie tezy, że gabinet Miszustina ma na celu sprawniejsze wydawanie pieniędzy w ramach programów narodowych, ale z pewnością nie kosztem stabilizacji makroekonomicznej.

Analiza zmian personalnych w obrębie administracji rządu i resortów pozwala na sformułowanie tezy, że gabinet Miszustina ma na celu sprawniejsze wydawanie pieniędzy w ramach programów narodowych, ale z pewnością nie kosztem stabilizacji makroekonomicznej.źródło: ShutterStock

Analiza składu nowego rosyjskiego rządu Michaiła Miszustina pozwala na rozbicie kilku mitów. Po pierwsze nie jest to krótkotrwały gabinet techniczny. Perspektywa jego polityki obejmuje co najmniej czas do roku 2021. A jeśli postawione nowemu gabinetowi przez Władimira Putina cele uda się zrealizować, to niewykluczone, że dłużej. Czyli co najmniej do zaplanowanych w 2024 r. wyborów prezydenckich.

P o drugie obecny premier miał sporą swobodę w kształtowaniu składu rządu. Co oznacza, że raczej nie mamy do czynienia z figurantem. Po trzecie jest to gabinet w sporej części odmłodzony. Po czwarte nastąpi korekta kursu polityki ekonomicznej rządu. I po piąte tzw. blok siłowy w rosyjskim rządzie, o obsadzie którego decyduje Kreml – nie został praktycznie zmieniony.

M iszustin powołał dziewięciu wicepremierów. Do ich zadań należy nadzór nad funkcjonalnymi „blokami”. Trójka z nich – Aleksiej Owerczuk nadzorujący „cyfrowe projekty” oraz Dmitrij Grigorenko, który kierować będzie aparatem rządu – pracowali z nowym premierem w Federalnej Służbie Podatkowej. Do grona bliskich współpracowników Miszustina zaliczyć też należy wicepremier Wiktorię Abramczenko. Premier zna ją z czasu zmian w rosyjskim katastrze gruntów. Trójka kolejnych: Tatiana Golikowa, Jurij Borysow i Jurij Trutniew zachowali swe stanowiska, choć w przypadku Golikowej zmiany personalne nastąpiły praktycznie we wszystkich nadzorowanych przez nią tzw. resortach społecznych. Były one zresztą oczekiwane po krytyce sformułowanej przez Putina. Na marginesie warto zauważyć, że w Dumie Państwowej podczas rozmów z deputowanymi komunistycznymi, jeszcze przed głosowaniem, obecny premier odrzucił propozycję wprowadzenia progresywnej skali podatku dochodowego. Tego rodzaju deklaracje wraz ze zmianami personalnymi w segmencie gospodarczym rządu rzucają nieco światła na możliwe korekty polityki gospodarczej. Kluczowa jest tutaj nominacja Andrieja Biełousowa, który zajął stanowisko pierwszego wicepremiera odpowiadającego za gospodarkę. Uznawany jest on za głównego krytyka polityki gospodarczej rządu Dmitrija Miedwiediewa i zdecydowanego zwolennika większego zaangażowania administracji w ożywianie wzrostu gospodarczego. Przez niektórych komentatorów określany jest mianem etatysty. W ubiegłym roku Biełousow wystąpił z ideą obłożenia specjalnym, dodatkowym podatkiem 25 największych firm rosyjskich działających w sektorze metalurgicznym i chemicznym, aby w ten sposób zmusić oligarchów do „podzielenia się nadzwyczajnym zyskiem”. Później koncepcja ta, ewoluując, przybrała kształt zmuszenia oligarchów z bardziej rentownych branż do znaczącego zwiększenia inwestycji. Po to, aby w ten sposób pobudzić rosyjski wzrost gospodarczy. Ostatecznie pomysł upadł. Na nowo rozgorzała w Rosji bowiem dyskusja o stopniu zaawansowania tzw. programów narodowych i możliwości pobudzania w ten sposób, bez ryzyka dla stabilizacji makroekonomicznej, wzrostu.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie