statystyki

Matteo Salvini nie przekroczył Rubikonu

autor: Magdalena Cedro28.01.2020, 10:18; Aktualizacja: 28.01.2020, 10:18
Od wyniku niedzielnych wyborów uzależniano powrót do politycznej gry Ligi wraz z jej przywódcą Matteą Salvinim, który od czasu kryzysu rządowego sprzed pół roku znajduje się w opozycji. Stawka w lokalnych wyborach była wysoka.

Od wyniku niedzielnych wyborów uzależniano powrót do politycznej gry Ligi wraz z jej przywódcą Matteą Salvinim, który od czasu kryzysu rządowego sprzed pół roku znajduje się w opozycji. Stawka w lokalnych wyborach była wysoka.źródło: ShutterStock

Lidze na drodze do podbicia kluczowego regionu Emilia-Romania stanęły Sardynki.

Od wyniku niedzielnych wyborów uzależniano powrót do politycznej gry Ligi wraz z jej przywódcą Matteą Salvinim, który od czasu kryzysu rządowego sprzed pół roku znajduje się w opozycji. Stawka w lokalnych wyborach była wysoka. Położona na północy kraju Emilia-Romania od 70 lat jest rządzona przez centrolewicę. Przejmując ten region, Liga miałaby wstrząsnąć obecnym rządem, w skład którego wchodzą centrolewicowa Partia Demokratyczna (PD) oraz jej niedawny sojusznik Ruch 5 Gwiazd (M5S). Byłby to bolesny cios, biorąc pod uwagę, że egzotyczna koalicja socjaldemokratów z partią buntowników zaczyna słabnąć.

Jeszcze przed wyborami sondaże pokazywały ponadprzeciętne dla Emilii-Romanii poparcie dla prawicy. Kandydaci PD i Ligi szli łeb w łeb. Ostatecznie w wyborach gubernatora regionu zwyciężył obecny przewodniczący i członek PD Stefano Bonaccini, otrzymując 51,6 proc. głosów. Jego rywalka, popierana przez Ligę Lucia Borgonzoni, zdobyła 43,7 proc. głosów. Ostra rywalizacja zmobilizowała elektorat. Do urn w regionie poszło 68 proc. wyborców, o 31 pkt proc. więcej niż w poprzednich wyborach.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie