statystyki

Matteo Salvini nie przekroczył Rubikonu

autor: Magdalena Cedro28.01.2020, 10:18; Aktualizacja: 28.01.2020, 10:18
Od wyniku niedzielnych wyborów uzależniano powrót do politycznej gry Ligi wraz z jej przywódcą Matteą Salvinim, który od czasu kryzysu rządowego sprzed pół roku znajduje się w opozycji. Stawka w lokalnych wyborach była wysoka.

Od wyniku niedzielnych wyborów uzależniano powrót do politycznej gry Ligi wraz z jej przywódcą Matteą Salvinim, który od czasu kryzysu rządowego sprzed pół roku znajduje się w opozycji. Stawka w lokalnych wyborach była wysoka.źródło: ShutterStock

Lidze na drodze do podbicia kluczowego regionu Emilia-Romania stanęły Sardynki.

Od wyniku niedzielnych wyborów uzależniano powrót do politycznej gry Ligi wraz z jej przywódcą Matteą Salvinim, który od czasu kryzysu rządowego sprzed pół roku znajduje się w opozycji. Stawka w lokalnych wyborach była wysoka. Położona na północy kraju Emilia-Romania od 70 lat jest rządzona przez centrolewicę. Przejmując ten region, Liga miałaby wstrząsnąć obecnym rządem, w skład którego wchodzą centrolewicowa Partia Demokratyczna (PD) oraz jej niedawny sojusznik Ruch 5 Gwiazd (M5S). Byłby to bolesny cios, biorąc pod uwagę, że egzotyczna koalicja socjaldemokratów z partią buntowników zaczyna słabnąć.

Jeszcze przed wyborami sondaże pokazywały ponadprzeciętne dla Emilii-Romanii poparcie dla prawicy. Kandydaci PD i Ligi szli łeb w łeb. Ostatecznie w wyborach gubernatora regionu zwyciężył obecny przewodniczący i członek PD Stefano Bonaccini, otrzymując 51,6 proc. głosów. Jego rywalka, popierana przez Ligę Lucia Borgonzoni, zdobyła 43,7 proc. głosów. Ostra rywalizacja zmobilizowała elektorat. Do urn w regionie poszło 68 proc. wyborców, o 31 pkt proc. więcej niż w poprzednich wyborach.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!