statystyki

Platforma z nowym szefem zaczyna walkę o prezydenturę

autor: Tomasz Żółciak27.01.2020, 05:19; Aktualizacja: 27.01.2020, 05:28
Borys Budka

Borys Budkaźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Borys Budka zmiażdżył konkurentów w wyścigu o fotel przewodniczącego PO

W wyborach w Platformie Obywatelskiej udział wzięło 8,2 tys. osób na 10,8 tys. uprawnionych (warunkiem było niezaleganie ze składkami członkowskimi). Borys Budka, zgodnie z komunikatem krajowej komisji wyborczej, uzyskał niemal 79 proc. głosów. Drugi – Tomasz Siemoniak – zdobył nieco ponad 11 proc., Bogdan Zdrojewski – 7,6 proc., a Bartłomiej Sienkiewicz – 2,5 proc.

– Zwyciężyła linia zmiany. Siemoniak był człowiekiem Grzegorza Schetyny i oznaczał swego rodzaju kontynuację. Na tym tle Budka oznacza coś nowego, w dodatku z bardzo silnym mandatem – ocenia politolog Antoni Dudek. Mandat Budki wydaje się nawet silniejszy niż ten, który kilka lat temu uzyskał Schetyna. Choć w wyborach na początku 2016 r. Schetyna uzyskał 91 proc. głosów, to głosować mogli wówczas wszyscy działacze PO (według różnych źródeł ich liczba wynosiła 17–20 tys.), a Schetyna był jedynym kandydatem po tym, jak z rywalizacji wycofali się Ewa Kopacz, Borys Budka i Tomasz Siemoniak. Przed nowym liderem PO stoi wiele wyzwań. Tym trudniejszych, że losy całego ugrupowania nie zależą wyłącznie od niego samego.

Wybory prezydenckie


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • były wyborca PO(2020-01-27 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze zatwierdźcie kandydata na prezydenta, który umie sklecić trzy zdania bez promptera.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie