statystyki

Wielka gra o wpływy w Libii

autor: Michał Potocki16.01.2020, 07:24; Aktualizacja: 16.01.2020, 07:24
Rozejm, do którego wezwali Erdoğan i Putin, miał wejść w życie 12 stycznia o północy. Po kilku godzinach zaczęło jednak znów dochodzić do wymiany ognia.

Rozejm, do którego wezwali Erdoğan i Putin, miał wejść w życie 12 stycznia o północy. Po kilku godzinach zaczęło jednak znów dochodzić do wymiany ognia.źródło: ShutterStock

Europejczycy w rozgrywce o Trypolis dali się zepchnąć do roli aktorów drugoplanowych.

Po ponad ośmiu latach chaosu o kontrolę nad Libią walczą dwie główne siły. Uznawany przez świat Rząd Zgody Narodowej Fajiza as-Saradża z siedzibą w Trypolisie i kontrolujące większą część kraju, w tym liczne pola roponośne, oddziały marszałka Chalify Haftara, wierne parlamentowi z siedzibą w Tobruku. Pierwszych wspierają siły tureckie, drugich – rosyjscy najemnicy z grupy Wagnera. Ostatnio jednak Ankara i Moskwa postanowiły się porozumieć co do podziału politycznych i gospodarczych wpływów w Libii.

Rozmowy pokojowe mają zostać zorganizowa ne w najbliższą niedzielę w Berlinie. Tak przynajmniej zapowiadali po sobotnim spotkaniu w Moskwie kanclerz Niemiec Angela M erkel i prezydent Rosji Władimir Putin. RFN zależy na stabilizacji Libii, ponieważ od siły jej rządu centralnego zależy walka z nielegalną imigracją z Afryki Subsaharyjskiej. Przez Libię prowadzi jeden z głównych szlaków przerzutu ludzi do Włoch i reszty Unii Europejskiej. Premier Włoch Giuseppe Conte będzie drugim po Merkel najważniejszym unijnym uczestnikiem berlińskiego wydarzenia.

Kilka dni przed wizytą Merkel Putin rozmawiał z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem, a tuż po rozmowach z kanclerz zreferował mu ich treść w rozmowie telefonicznej. Prezydenci Rosji i Turcji wspólnie wezwali zwaśnione strony do zawieszenia broni – od dziewięciu miesięcy siły Haftara prą do zdobycia Trypolisu. W stolicy mieszka co trzeci Libijczyk i jej przejęcie z rąk as-Saradża mogłoby oznaczać definitywne zwycięstwo Haftara.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie