statystyki

Wielka gra o wpływy w Libii

autor: Michał Potocki16.01.2020, 07:24; Aktualizacja: 16.01.2020, 07:24
Rozejm, do którego wezwali Erdoğan i Putin, miał wejść w życie 12 stycznia o północy. Po kilku godzinach zaczęło jednak znów dochodzić do wymiany ognia.

Rozejm, do którego wezwali Erdoğan i Putin, miał wejść w życie 12 stycznia o północy. Po kilku godzinach zaczęło jednak znów dochodzić do wymiany ognia.źródło: ShutterStock

Europejczycy w rozgrywce o Trypolis dali się zepchnąć do roli aktorów drugoplanowych.

Po ponad ośmiu latach chaosu o kontrolę nad Libią walczą dwie główne siły. Uznawany przez świat Rząd Zgody Narodowej Fajiza as-Saradża z siedzibą w Trypolisie i kontrolujące większą część kraju, w tym liczne pola roponośne, oddziały marszałka Chalify Haftara, wierne parlamentowi z siedzibą w Tobruku. Pierwszych wspierają siły tureckie, drugich – rosyjscy najemnicy z grupy Wagnera. Ostatnio jednak Ankara i Moskwa postanowiły się porozumieć co do podziału politycznych i gospodarczych wpływów w Libii.

Rozmowy pokojowe mają zostać zorganizowa ne w najbliższą niedzielę w Berlinie. Tak przynajmniej zapowiadali po sobotnim spotkaniu w Moskwie kanclerz Niemiec Angela M erkel i prezydent Rosji Władimir Putin. RFN zależy na stabilizacji Libii, ponieważ od siły jej rządu centralnego zależy walka z nielegalną imigracją z Afryki Subsaharyjskiej. Przez Libię prowadzi jeden z głównych szlaków przerzutu ludzi do Włoch i reszty Unii Europejskiej. Premier Włoch Giuseppe Conte będzie drugim po Merkel najważniejszym unijnym uczestnikiem berlińskiego wydarzenia.

Kilka dni przed wizytą Merkel Putin rozmawiał z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem, a tuż po rozmowach z kanclerz zreferował mu ich treść w rozmowie telefonicznej. Prezydenci Rosji i Turcji wspólnie wezwali zwaśnione strony do zawieszenia broni – od dziewięciu miesięcy siły Haftara prą do zdobycia Trypolisu. W stolicy mieszka co trzeci Libijczyk i jej przejęcie z rąk as-Saradża mogłoby oznaczać definitywne zwycięstwo Haftara.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie