statystyki

Boeing 737? Iran: To nie my. Dobra, to jednak my

autor: Jakub Kapiszewski13.01.2020, 10:39; Aktualizacja: 13.01.2020, 13:16
Władze Iranu dotychczas żarliwie zaprzeczały, jakoby samolot ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony. Teraz jednak przyznały się do błędu – ku wściekłości Irańczyków, którzy czują się oszukani.

Władze Iranu dotychczas żarliwie zaprzeczały, jakoby samolot ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony. Teraz jednak przyznały się do błędu – ku wściekłości Irańczyków, którzy czują się oszukani.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ABEDIN TAHERKENAREH

Władze Iranu dotychczas żarliwie zaprzeczały, jakoby samolot ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony. Teraz jednak przyznały się do błędu – ku wściekłości Irańczyków, którzy czują się oszukani.

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że śmierć generała Ghasema Solejmaniego odwróciła uwagę Irańczyków od trudności gospodarczych wywołanych sankcjami i skanalizowała ich gniew przeciw Stanom Zjednoczonym (niektórzy eksperci nawet mówili, że na tym polegał błąd Trumpa). Teraz jednak karta się odwróciła, a w kilku miastach publiczne zgromadzenia ku czci ofiar katastrofy przekształciły się w protesty przeciw władzy.

„Solejmani to zabójca, a jego lider też jest zabójcą”, głosił jeden z transparentów w stolicy kraju podczas sobotnich protestów, rozpędzonych przez siły porządkowe. „Nasz wróg jest tu, na miejscu. Kłamią, kiedy mówią, że to Ameryka jest wrogiem” – to inny napis z wiecu przed jednym z teherańskich uniwersytetów. „Przeproś i złóż urząd” – grzmiał na witrynie internetowej umiarkowany dziennik „Etemad”, kierując te słowa do odpowiedzialnych za tragedię, w której śmierć poniosło 176 osób, w większości Irańczyków (wielu z podwójnym obywatelstwem).


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie