statystyki

Wybory prezydenckie 2020 w USA. Rosną szanse Trumpa na drugą kadencję

autor: Radosław Korzycki09.01.2020, 07:50; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:50
Jedynym demokratą, który może skutecznie powalczyć z prezydentem, jest dzisiaj Joe Biden.

Jedynym demokratą, który może skutecznie powalczyć z prezydentem, jest dzisiaj Joe Biden.źródło: PAP
autor zdjęcia: CRISTOBAL HERRERA

Jedynym demokratą, który może skutecznie powalczyć z prezydentem, jest dzisiaj Joe Biden.

Gdyby patrzeć tylko na słupki popularności prezydentów, odkąd Instytut Gallupa w ogóle bada poparcie dla amerykańskich polityków, szanse Donalda Trumpa na reelekcję na 10 miesięcy przed wyborami byłyby bliskie zeru. Głowę państwa, według badania z 2 stycznia, popiera 42,6 proc. obywateli. Gorsze notowania miał tylko Gerald Ford na początku 1976 r., ale trzeba przypomnieć, że kraj dźwigał się wtedy z afery Watergate. Ford przegrał jesienią z Jimmym Carterem, ale bardzo nieznacznie.

Mimo to ostatnie sondaże w starciu jeden na jeden w kluczowych stanach dają prezydentowi duże szanse na reelekcję. I tak na Florydzie, w Iowa i Wisconsin, trzech zwykle remisowych stanach, oraz coraz bardziej demokratycznej Wirginii Donald Trump wygrywa z każdym z potencjalnych demokratycznych rywali oprócz Joego Bidena. Ta sytuacja nie jest anomalią. Osiem lat temu Barack Obama, który stał w obliczu walki o drugą kadencję, na 10 miesięcy przed wyborami miał poparcie większe od Trumpa o niecałe 2 pkt proc., a w listopadzie dosłownie położył rywala Mitta Romneya na łopatki.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie