statystyki

Kondycja Cerkwi Ukrainy po pierwszym roku niezależności

autor: Michał Potocki09.01.2020, 07:46; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:46
Dla nowych władz wsparcie PCU nie jest już tematem priorytetowym

Dla nowych władz wsparcie PCU nie jest już tematem priorytetowymźródło: ShutterStock

Połowa wiernych nie chce wnikać we wciąż obecne podziały w ukraińskim prawosławiu.

Uznanie przez Konstantynopol autokefalii, czyli niezależności Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (PCU), było kolejnym krokiem do uniezależnienia się kraju od Rosji. Jednak rok po przyznaniu tomosu – dokumentu uznającego autokefalię – Ukraińcom nie udało się osiągnąć wszystkich zakładanych przed rokiem celów.

6 stycznia 2019 r., w wigilię prawosławnego Bożego Narodzenia, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej wręczył tomos zwierzchnikowi PCU metropolicie Epifaniuszowi. W uroczystości uczestniczył prezydent Petro Poroszenko, którego wysiłki odegrały decydującą rolę w pozytywnym załatwieniu sprawy. Dokument spisał na pergaminie hieromnich Łukasz w Klasztorze Ksenofonta na świętej górze Athos w mnisim regionie autonomicznym na terytorium Grecji.

W sensie formalnym Konstantynopol uznał, zgodnie ze słowami Bartłomieja, że „metropolia kijowska nigdy nie została w sposób kanoniczny przekazana Patriarchatowi Moskiewskiemu” i że „nie ma żadnego oficjalnego dokumentu, który by potwierdzał takie podporządkowanie w imieniu Cerkwi Konstantynopolitańskiej”. Innymi słowy potwierdzono, że rosyjska Cerkiew bezprawnie przejęła w 1686 r. zwierzchnictwo nad ukraińskim Kościołem.

Aby uzyskać tomos, ukraińscy duchowni musieli się zjednoczyć. Przed grudniem 2018 r. na Ukrainie działały trzy Kościoły prawosławne: podporządkowana Moskwie Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UPC MP), niekanoniczna, więc nieuznawana przez prawosławny świat Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego (UPC KP), która powstała w 1992 r. po odzyskaniu niepodległości, i marginalna, też nielegalna z punktu widzenia prawosławia Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna (UAPC).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • obłęd (2020-01-09 09:20) Zgłoś naruszenie 01

    Przepraszam czy to jest wiadomość dla polskich internautów czy dla 2-3 milionowej rozmodlonej mniejszości ukraińskiej ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie