statystyki

Kondycja Cerkwi Ukrainy po pierwszym roku niezależności

autor: Michał Potocki09.01.2020, 07:46; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:46
Dla nowych władz wsparcie PCU nie jest już tematem priorytetowym

Dla nowych władz wsparcie PCU nie jest już tematem priorytetowymźródło: ShutterStock

Połowa wiernych nie chce wnikać we wciąż obecne podziały w ukraińskim prawosławiu.

Uznanie przez Konstantynopol autokefalii, czyli niezależności Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (PCU), było kolejnym krokiem do uniezależnienia się kraju od Rosji. Jednak rok po przyznaniu tomosu – dokumentu uznającego autokefalię – Ukraińcom nie udało się osiągnąć wszystkich zakładanych przed rokiem celów.

6 stycznia 2019 r., w wigilię prawosławnego Bożego Narodzenia, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej wręczył tomos zwierzchnikowi PCU metropolicie Epifaniuszowi. W uroczystości uczestniczył prezydent Petro Poroszenko, którego wysiłki odegrały decydującą rolę w pozytywnym załatwieniu sprawy. Dokument spisał na pergaminie hieromnich Łukasz w Klasztorze Ksenofonta na świętej górze Athos w mnisim regionie autonomicznym na terytorium Grecji.

W sensie formalnym Konstantynopol uznał, zgodnie ze słowami Bartłomieja, że „metropolia kijowska nigdy nie została w sposób kanoniczny przekazana Patriarchatowi Moskiewskiemu” i że „nie ma żadnego oficjalnego dokumentu, który by potwierdzał takie podporządkowanie w imieniu Cerkwi Konstantynopolitańskiej”. Innymi słowy potwierdzono, że rosyjska Cerkiew bezprawnie przejęła w 1686 r. zwierzchnictwo nad ukraińskim Kościołem.

Aby uzyskać tomos, ukraińscy duchowni musieli się zjednoczyć. Przed grudniem 2018 r. na Ukrainie działały trzy Kościoły prawosławne: podporządkowana Moskwie Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UPC MP), niekanoniczna, więc nieuznawana przez prawosławny świat Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego (UPC KP), która powstała w 1992 r. po odzyskaniu niepodległości, i marginalna, też nielegalna z punktu widzenia prawosławia Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna (UAPC).


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • obłęd (2020-01-09 09:20) Zgłoś naruszenie 01

    Przepraszam czy to jest wiadomość dla polskich internautów czy dla 2-3 milionowej rozmodlonej mniejszości ukraińskiej ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie