statystyki

Niemiecka lewica skręca ostro w lewo

autor: Łukasz Grajewski09.12.2019, 08:49; Aktualizacja: 09.12.2019, 08:49
Socjaldemokraci wybrali nowe władze. Saskia Esken i Norbert Walter -Borjans krytykują politykę koalicyjnych partnerów z CDU, ale zostają w rządzie.

Socjaldemokraci wybrali nowe władze. Saskia Esken i Norbert Walter -Borjans krytykują politykę koalicyjnych partnerów z CDU, ale zostają w rządzie.źródło: ShutterStock

Socjaldemokraci wybrali nowe władze. Saskia Esken i Norbert Walter -Borjans krytykują politykę koalicyjnych partnerów z CDU, ale zostają w rządzie.

W piątek na partyjnym kongresie w Berlinie delegaci wybrali damsko-męski duet, który przejmie stery w Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Partia w gabinecie Angeli Merkel kontroluje połowę resortów, w tym m.in. strategiczne ministerstwa finansów, środowiska i spraw zagranicznych.

Esken i Walter-Borjans zostali wcześniej wskazani przez członków partii w internetowym głosowaniu. Nieoczekiwanie ci mało znani poza szeregami SPD politycy zdobyli kilka punktów procentowych więcej niż Olaf Scholz, wicekanclerz i ministrów finansów, który od lat gra pierwsze skrzypce w niemieckiej polityce.

Nowe władze chcą przesunąć ugrupowanie bardziej na lewo. W swoich przemówieniach podczas kongresu zapowiedzieli walkę z umowami śmieciowymi i podwyższenie stawki minimalnej do 12 euro za godzinę. – Chcemy szwedzkich warunków dla niemieckiego rynku pracy – mówiła Saskia Esken do działaczy w Berlinie. Jej partner akcentował tematy, które mogą nie spodobać się w szeregach koalicyjnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Nowe władze socjaldemokratów chcą, aby państwo mogło się zadłużać, by świeżo pozyskanymi środkami rozruszać zwalniającą niemiecką gospodarkę.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie