statystyki

Niemiecka lewica skręca ostro w lewo

autor: Łukasz Grajewski09.12.2019, 08:49; Aktualizacja: 09.12.2019, 08:49
Socjaldemokraci wybrali nowe władze. Saskia Esken i Norbert Walter -Borjans krytykują politykę koalicyjnych partnerów z CDU, ale zostają w rządzie.

Socjaldemokraci wybrali nowe władze. Saskia Esken i Norbert Walter -Borjans krytykują politykę koalicyjnych partnerów z CDU, ale zostają w rządzie.źródło: ShutterStock

Socjaldemokraci wybrali nowe władze. Saskia Esken i Norbert Walter -Borjans krytykują politykę koalicyjnych partnerów z CDU, ale zostają w rządzie.

W piątek na partyjnym kongresie w Berlinie delegaci wybrali damsko-męski duet, który przejmie stery w Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Partia w gabinecie Angeli Merkel kontroluje połowę resortów, w tym m.in. strategiczne ministerstwa finansów, środowiska i spraw zagranicznych.

Esken i Walter-Borjans zostali wcześniej wskazani przez członków partii w internetowym głosowaniu. Nieoczekiwanie ci mało znani poza szeregami SPD politycy zdobyli kilka punktów procentowych więcej niż Olaf Scholz, wicekanclerz i ministrów finansów, który od lat gra pierwsze skrzypce w niemieckiej polityce.

Nowe władze chcą przesunąć ugrupowanie bardziej na lewo. W swoich przemówieniach podczas kongresu zapowiedzieli walkę z umowami śmieciowymi i podwyższenie stawki minimalnej do 12 euro za godzinę. – Chcemy szwedzkich warunków dla niemieckiego rynku pracy – mówiła Saskia Esken do działaczy w Berlinie. Jej partner akcentował tematy, które mogą nie spodobać się w szeregach koalicyjnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Nowe władze socjaldemokratów chcą, aby państwo mogło się zadłużać, by świeżo pozyskanymi środkami rozruszać zwalniającą niemiecką gospodarkę.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie