statystyki

Michael Bloomberg może namieszać w prawyborach w USA

autor: Radosław Korzycki26.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 26.11.2019, 07:46
Michael Bloomberg

Michael Bloombergźródło: ShutterStock

Najciekawszy scenariusz przewiduje, że miliarder startuje jako kandydat niezależny, w kontrze do Trumpa i jego demokratycznego rywala.

Szansa, że Michael Bloomberg wygra przyszłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, jest niewielka, ale może pomieszać szyki Joemu Bidenowi i Donaldowi Trumpowi. Potentat z branży medialnej, który jako republikanin był wybierany na burmistrza Nowego Jorku, postanowił właśnie powalczyć o nominację Partii Demokratycznej w prezydenckich prawyborach. Wcześniej deklarował, że tego nie zrobi, ale coraz gorsze notowania centrysty Joego Bidena oraz coraz lepsze mocno lewicowej Elizabeth Warren skłoniły go do zmiany zdania.

Bloomberg deklaruje, że chce startować jako kandydat umiarkowany, który łączy ponad podziałami. U Warren, o czym mówi bez skrupułów, najbardziej przeszkadza mu pomysł wprowadzenia wysokiego podatku od majątów wartych więcej niż 50 mln dol. Tymczasem jego własny szacuje się na 50 mld dol. Z pewnością w prezydencki wyścig zainwestuje ułamek tej kwoty. Tymczasem obiecał, że w przeciwieństwie do Donalda Trumpa wkrótce ujawni swoje zeznania podatkowe.

Pierwsze sondaże przed demokratycznymi prawyborami dają mu 2 proc. poparcia. Ale miliarder zamówił badania na temat tego, jak potoczyłby się wyścig w różnych konfiguracjach po osłabnięciu rywali. Wyniki okazały się na tyle optymistyczne, że postanowił zaryzykować. Gdyby udało mu się zdobyć nominację demokratów, walkę z Trumpem ułatwiłyby mu partyjny aparat i zasoby. Problem polega jednak na tym, że lewicowy elektorat nie przepada za ludźmi z tzw. jednego procenta, czyli najbogatszych z najbogatszych.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie