statystyki

Patrioty znów ratują realizację budżetu MON

autor: Maciej Miłosz20.11.2019, 07:42; Aktualizacja: 20.11.2019, 08:31
Jeśli w tym roku przelejemy na patrioty ponad 2 mld zł, to pierwsza faza programu „Wisła” będzie spłacona praktycznie w połowie. To dobra wiadomość, ponieważ ten program jest podstawą modernizacji.

Jeśli w tym roku przelejemy na patrioty ponad 2 mld zł, to pierwsza faza programu „Wisła” będzie spłacona praktycznie w połowie. To dobra wiadomość, ponieważ ten program jest podstawą modernizacji.źródło: PAP

W tym roku na obronę przeciwrakietową mieliśmy wydać ok. 450 mln zł. Będzie to jednak ok. 2 mld zł. Wszystko przez to, że inne programy zbrojeniowe się opóźniają.

Umowę na zakup systemu Patriot podpisano w marcu ubiegłego roku. Za dwie baterie, które mają bronić polskiego nieba przed pociskami i samolotami nieprzyjaciela, zapłacimy ponad 16 mld zł netto. To najdroższy i najbardziej istotny program zbrojeniowy Wojska Polskiego.

Uzbrojenie zakupione w pierwszej fazie ma do nas trafić w 2022 r. W 2019 r. mieliśmy zapłacić kolejną transzę – ok. 450 mln zł. Tymczasem będzie to znacznie więcej. Według informacji, do których dotarliśmy, prawdopodobnie pomiędzy 2 a 2,5 mld zł. A to dlatego, że resort obrony nie jest w stanie zrealizować wszystkich planowanych na ten rok kontraktów zbrojeniowych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Ted(2019-11-20 10:26) Zgłoś naruszenie 21

    Budżet na obronność należy zmniejszyć o co najmniej 30 procent,a pozyskane środki przekierować na poprawe leczenia pacjentów. Nikt Polsce nie zagraża.Najgrożniejsza jest niekompetencja rządzących .

    Odpowiedz
  • Krzysztof M.(2019-11-20 10:08) Zgłoś naruszenie 20

    Mądre książki biznesowe zalecają płacenie na ostatni moment, kapitał musi pracować. Mamy odpowiedź czemu inni mniej pracują a więcej zarabiają.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie