statystyki

Patrioty znów ratują realizację budżetu MON

autor: Maciej Miłosz20.11.2019, 07:42; Aktualizacja: 20.11.2019, 08:31
Jeśli w tym roku przelejemy na patrioty ponad 2 mld zł, to pierwsza faza programu „Wisła” będzie spłacona praktycznie w połowie. To dobra wiadomość, ponieważ ten program jest podstawą modernizacji.

Jeśli w tym roku przelejemy na patrioty ponad 2 mld zł, to pierwsza faza programu „Wisła” będzie spłacona praktycznie w połowie. To dobra wiadomość, ponieważ ten program jest podstawą modernizacji.źródło: PAP

W tym roku na obronę przeciwrakietową mieliśmy wydać ok. 450 mln zł. Będzie to jednak ok. 2 mld zł. Wszystko przez to, że inne programy zbrojeniowe się opóźniają.

Umowę na zakup systemu Patriot podpisano w marcu ubiegłego roku. Za dwie baterie, które mają bronić polskiego nieba przed pociskami i samolotami nieprzyjaciela, zapłacimy ponad 16 mld zł netto. To najdroższy i najbardziej istotny program zbrojeniowy Wojska Polskiego.

Uzbrojenie zakupione w pierwszej fazie ma do nas trafić w 2022 r. W 2019 r. mieliśmy zapłacić kolejną transzę – ok. 450 mln zł. Tymczasem będzie to znacznie więcej. Według informacji, do których dotarliśmy, prawdopodobnie pomiędzy 2 a 2,5 mld zł. A to dlatego, że resort obrony nie jest w stanie zrealizować wszystkich planowanych na ten rok kontraktów zbrojeniowych.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Ted(2019-11-20 10:26) Zgłoś naruszenie 21

    Budżet na obronność należy zmniejszyć o co najmniej 30 procent,a pozyskane środki przekierować na poprawe leczenia pacjentów. Nikt Polsce nie zagraża.Najgrożniejsza jest niekompetencja rządzących .

    Odpowiedz
  • Krzysztof M.(2019-11-20 10:08) Zgłoś naruszenie 20

    Mądre książki biznesowe zalecają płacenie na ostatni moment, kapitał musi pracować. Mamy odpowiedź czemu inni mniej pracują a więcej zarabiają.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie