statystyki

Żółte kamizelki: Biedni i gniewni będą obchodzić urodziny

autor: Łukasz Grajewski14.11.2019, 07:55; Aktualizacja: 14.11.2019, 07:55
Ruch sprzeciwu wobec polityki Emmanuela Macrona obchodzić będzie w ten weekend pierwszą rocznicę.

Ruch sprzeciwu wobec polityki Emmanuela Macrona obchodzić będzie w ten weekend pierwszą rocznicę.źródło: ShutterStock

Rok po rozpoczęciu protestów żółte kamizelki zamierzają masowo wyjść na ulice. Demonstrantów zjednoczyć może nowy cel: zatrzymanie reformy emerytalnej.

Ruch sprzeciwu wobec polityki Emmanuela Macrona obchodzić będzie w ten weekend pierwszą rocznicę. Z tego powodu na terenie całego kraju demonstranci w charakterystycznych żółtych odblaskowych kamizelkach znów przemaszerują przez centra miast oraz utworzą drogowe blokady. Organizatorzy protestów w Paryżu namawiają w mediach społecznościowych, aby zgromadzeni w weekend pozostali na ulicach na kolejne tygodnie.

W ewolucję protestów w kierunku ulicznej rewolty nie wierzy dr Łukasz Jurczyszyn. – Nie wydaje mi się to możliwe. Policja na to nie pozwoli. Jej funkcjonariusze mieli wiele miesięcy, aby nauczyć się izolować poszczególne osoby i małe grupki. Nie pozwolą na wielodniowe koczowanie demonstrantów – przekonuje w rozmowie z DGP ekspert ds. Francji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Przed rokiem blisko 300 tys. osób zareagowało na spontaniczne odezwy w internecie i wyszło na ulice protestować przeciwko reformom wdrażanym przez obóz prezydenta Macrona. Bezpośrednim powodem były rosnące ceny oleju i benzyny oraz rządowa zapowiedź kolejnej podwyżki podatku od paliw.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie