statystyki

Żółte kamizelki: Biedni i gniewni będą obchodzić urodziny

autor: Łukasz Grajewski14.11.2019, 07:55; Aktualizacja: 14.11.2019, 07:55
Ruch sprzeciwu wobec polityki Emmanuela Macrona obchodzić będzie w ten weekend pierwszą rocznicę.

Ruch sprzeciwu wobec polityki Emmanuela Macrona obchodzić będzie w ten weekend pierwszą rocznicę.źródło: ShutterStock

Rok po rozpoczęciu protestów żółte kamizelki zamierzają masowo wyjść na ulice. Demonstrantów zjednoczyć może nowy cel: zatrzymanie reformy emerytalnej.

Ruch sprzeciwu wobec polityki Emmanuela Macrona obchodzić będzie w ten weekend pierwszą rocznicę. Z tego powodu na terenie całego kraju demonstranci w charakterystycznych żółtych odblaskowych kamizelkach znów przemaszerują przez centra miast oraz utworzą drogowe blokady. Organizatorzy protestów w Paryżu namawiają w mediach społecznościowych, aby zgromadzeni w weekend pozostali na ulicach na kolejne tygodnie.

W ewolucję protestów w kierunku ulicznej rewolty nie wierzy dr Łukasz Jurczyszyn. – Nie wydaje mi się to możliwe. Policja na to nie pozwoli. Jej funkcjonariusze mieli wiele miesięcy, aby nauczyć się izolować poszczególne osoby i małe grupki. Nie pozwolą na wielodniowe koczowanie demonstrantów – przekonuje w rozmowie z DGP ekspert ds. Francji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Przed rokiem blisko 300 tys. osób zareagowało na spontaniczne odezwy w internecie i wyszło na ulice protestować przeciwko reformom wdrażanym przez obóz prezydenta Macrona. Bezpośrednim powodem były rosnące ceny oleju i benzyny oraz rządowa zapowiedź kolejnej podwyżki podatku od paliw.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie