statystyki

Osiecki: Kolorowy Sejm na trudne czasy

autor: Grzegorz Osiecki13.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 13.11.2019, 07:50
Grzegorz Osiecki

Grzegorz Osieckiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

To będzie głośny parlament. Sejm i Senat, które właśnie rozpoczęły prace, są najbardziej reprezentatywne przynajmniej od 1993 r., gdy został wprowadzony pięcioprocentowy próg wyborczy. Choć w Sejmie znalazło się pięć komitetów wyborczych, to spektrum poglądów jest dużo szersze.

Obecność Lewicy i Konfederacji to niemal gwarancja tego, że spory będą dużo bardziej nieoczywiste niż w poprzednich latach. PiS będzie musiał uważać na prawą stroną. Z kolei lewica, chcąc pokazać, że jest nowym czynnikiem sprawczym, jak zapowiadają jej liderzy, nie może ograniczać się wyłącznie do roli anty-PiS-u. Politycznie ten parlament nieraz na pewno zaskoczy. Już wczorajsze wystąpienia prezydenta i marszałka seniora dały przedsmak tego, że ten Sejm będzie inny niż poprzedni. Choć obaj są z jednego obozu politycznego, to można było odnieść wrażenie, że wystąpienia wygłaszają przedstawiciele innych ugrupowań. Andrzej Duda był koncyliacyjny, namawiający do zgody, ściskał ręce posłów w pierwszych rzędach i odwołał się do Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego i Lecha Kaczyńskiego. Antoni Macierewicz odwoływał się do większości opartej na tradycji niepodległościowej, narodowej i chrześcijańskiej, którą – jak mówił – widzi w tym Sejmie w PiS i Konfederacji. Tyle że nie był to program chadecki, a narodowokatolicki. To pokazuje rozdroże, na jakim stoi PiS, i jak może na przemian wychylać się do jednej czy drugiej grupy wyborców.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie