statystyki

Osiecki: Kolorowy Sejm na trudne czasy

autor: Grzegorz Osiecki13.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 13.11.2019, 07:50
Grzegorz Osiecki

Grzegorz Osieckiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

To będzie głośny parlament. Sejm i Senat, które właśnie rozpoczęły prace, są najbardziej reprezentatywne przynajmniej od 1993 r., gdy został wprowadzony pięcioprocentowy próg wyborczy. Choć w Sejmie znalazło się pięć komitetów wyborczych, to spektrum poglądów jest dużo szersze.

Obecność Lewicy i Konfederacji to niemal gwarancja tego, że spory będą dużo bardziej nieoczywiste niż w poprzednich latach. PiS będzie musiał uważać na prawą stroną. Z kolei lewica, chcąc pokazać, że jest nowym czynnikiem sprawczym, jak zapowiadają jej liderzy, nie może ograniczać się wyłącznie do roli anty-PiS-u. Politycznie ten parlament nieraz na pewno zaskoczy. Już wczorajsze wystąpienia prezydenta i marszałka seniora dały przedsmak tego, że ten Sejm będzie inny niż poprzedni. Choć obaj są z jednego obozu politycznego, to można było odnieść wrażenie, że wystąpienia wygłaszają przedstawiciele innych ugrupowań. Andrzej Duda był koncyliacyjny, namawiający do zgody, ściskał ręce posłów w pierwszych rzędach i odwołał się do Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego i Lecha Kaczyńskiego. Antoni Macierewicz odwoływał się do większości opartej na tradycji niepodległościowej, narodowej i chrześcijańskiej, którą – jak mówił – widzi w tym Sejmie w PiS i Konfederacji. Tyle że nie był to program chadecki, a narodowokatolicki. To pokazuje rozdroże, na jakim stoi PiS, i jak może na przemian wychylać się do jednej czy drugiej grupy wyborców.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie