statystyki

Ameryka na wojnie z cukrowymi kuleczkami

autor: Klara Klinger12.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.11.2019, 07:47
Rynek preparatów homeopatycznych, pomimo nieudowodnionej naukowo skuteczności, stał się branżą wartą kilka miliardów dolarów. Sięga po nie, jak wynika z różnych badań, nawet jedna trzecia Amerykanów.

Rynek preparatów homeopatycznych, pomimo nieudowodnionej naukowo skuteczności, stał się branżą wartą kilka miliardów dolarów. Sięga po nie, jak wynika z różnych badań, nawet jedna trzecia Amerykanów.źródło: ShutterStock

Koniec z polityką tolerancji dla produktów homeopatycznych – Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega, że to środki, które mogą być trujące.

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) chce wprowadzić zakaz sprzedaży w USA produktów, które nie przeszły badań. Pod koniec października amerykański nadzorca rynku leków zapowiedział, że zamierza zakończyć politykę tolerancji dla takich specyfików, które do tej pory, pomimo braku formalnej zgody, i tak były dostępne na rynku. W ten sposób FDA odchodzi od wytycznych z 1988 r., w których zezwalała na ominięcie formalnego procesu zatwierdzania produktów homeopatycznych, o ile producenci przestrzegają dobrej praktyki wytwarzania, jasno opisują składniki i postępują zgodnie z innymi zasadami. Prace nad nowymi wytycznymi zaczęły się już kilka lat temu.

Teraz ma działać polityka eliminowania ryzyka. FDA ostrzegła producentów, że ich wyroby, tak jak wszystkie leki, zarówno wprowadzane na rynek, jak i już na nim obecne, będą musiały przejść proces zatwierdzania. W pierwszej kolejności skontrolowane mają zostać wszystkie produkty, które mogą stwarzać zagrożenie, a tych – według agencji – wśród środków homeopatycznych nie brakuje.

Dotychczas uznawano, że największe niebezpieczeństwo związane z tego rodzaju środkami polega na tym, że pacjenci, sięgając po nie, rezygnowali ze skutecznych terapii. Teraz FDA przekonuje, że niebezpieczny może być również skład produktów i błędne jest przekonanie, że choć może nie są to skuteczne preparaty, to dzięki użyciu naturalnych składników, w rozcieńczonej formie, nie są w stanie wyrządzić bezpośredniej szkody. Przedstawiciele agencji twierdzą, że spotkali się z sytuacjami, w których produkty homeopatyczne „spowodowały lub mogłyby wyrządzić znaczną szkodę”, ponieważ nie tylko są zanieczyszczone, lecz także zdarza się, że są produkowane z toksycznych substancji. Jak opisuje agencja na swojej stronie, znajdują się w nich składniki pochodzące z roślin, zdrowych lub chorych zwierząt, minerały i składniki chemiczne, w tym znane substancje trujące. Wskazuje na niemal setkę przypadków, gdy w preparatach odnaleziono trującą belladonę czy produkty zwierające substancje uszkadzające węch.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie