Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował w poniedziałek PAP, że kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego są posłowie tej partii kończącej się kadencji Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz oraz była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

Bartoszewski powiedział we wtorek w radiowej Trójce, że wskazanie przez PiS tych kandydatów go poruszyło. "Wiem, że w partii rządzącej, w PiS są prawnicy, których można sobie cenić za ich wiedzę, doświadczenie i postawę, ale akurat nie tyczy się to tych trzech kandydatów" - podkreślił.

"Ja nie bardzo wiem jak pan prezydent Andrzej Duda jest w stanie (...) przyjąć przysięgę od pana Stanisława Piotrowicza, prokuratora w czasie stanu wojennego, który był uważany za dobrego, lojalnego towarzysza przez Jerzego Urbana. To jest niesmaczne i to jest niewłaściwe" - mówił Bartoszewski.

Pytany, czy opozycja powinna zgłosić swoich kandydatów poseł-elekt odpowiedział: "Myślę, że opozycja nie chce legitymizować tego Trybunału Konstytucyjnego, który jest wybrany w sposób wadliwy i funkcjonuje w sposób wadliwy. Nie chce do tego ręki przyłożyć i dlatego nie zasugerowała kandydatów" - podkreślił Bartoszewski.

Według niego, Trybunał Konstytucyjny trzeba krytykować. "Nie można uczestniczyć w fasadowych instytucjach, które są w sposób niezgodny z konstytucją powołane" - podkreślił.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.).

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. Była posłem na Sejm VII i VIII kadencji, zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w tegorocznych wyborach parlamentarnych.

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Chojna-Duch kilkakrotnie zeznawała jako świadek przed komisją śledczą ds. VAT.(PAP)

autor: Edyta Roś