statystyki

Składkę na PPK będzie można płacić z pieniędzy PFRON

autor: Michalina Topolewska05.11.2019, 07:53; Aktualizacja: 05.11.2019, 08:06
Poza rozporządzeniem dotyczącym ZAZ resort przygotowuje zmianę rozporządzenia regulującego funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Będzie zawierać analogiczną zmianę odnoszącą się do pokrywania z pieniędzy PFRON składki na PPK w przypadku personelu warsztatów.

Poza rozporządzeniem dotyczącym ZAZ resort przygotowuje zmianę rozporządzenia regulującego funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Będzie zawierać analogiczną zmianę odnoszącą się do pokrywania z pieniędzy PFRON składki na PPK w przypadku personelu warsztatów.źródło: ShutterStock

Zakłady aktywności zawodowej (ZAZ) będą mogły pokryć koszty wpłat na pracownicze plany kapitałowe (PPK) z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Umożliwi to zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 lipca 2012 r. w sprawie ZAZ (Dz.U. poz. 850), która została wpisana do wykazu prac legislacyjnych resortu rodziny. Jego nowelizacja wynika z wchodzącego w życie od stycznia 2020 r. kolejnego etapu wdrażania PPK u pracodawców, którzy mają mniej niż 250 pracowników. Składkę na ten cel (2 proc. wynagrodzenia) wnosi pracownik, a 1,5 proc. pracodawca. Te należności mogą też być dobrowolnie zwiększone o dodatkowe 2 proc. (zatrudniony) i 2,5 proc. (pracodawca).

Paragraf 8 rozporządzenia określa, jakie koszty działania ZAZ mogą być finansowane z pieniędzy PFRON. Są to m.in. wynagrodzenia osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, pensje innych pracowników oraz składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy. Aby więc zakłady mogły pokrywać koszty nowej składki ze środków PFRON, konieczna jest zmiana rozporządzenia.

– Cieszy nas ta zapowiedź, bo jesteśmy właśnie na etapie planowania budżetów na przyszły rok – mówi Ewa Wójcik, prezes Ogólnopolskiego Związku ZAZ i innych przedsiębiorstw społecznych.

Dodaje, że rozporządzenie wymaga głębszych zmian, w tym uporządkowania i doprecyzowania tego, jakie składniki kosztów płacy podlegają wsparciu z pieniędzy PFRON, bo obecne brzmienie par. 8 bywa różnie interpretowane podczas kontroli.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • marekjot(2019-11-09 09:48) Zgłoś naruszenie 20

  Nie wiem czy to dobrze czy źle, nie rozumiem tego mechanizmu, mnie obchodzi tylko to ile finalnie mogę mieć pieniędzy w przyszłości jeśli nie zrezygnuję z ppk

  Odpowiedz
 • maska03(2019-11-08 11:51) Zgłoś naruszenie 20

  Dla mnie to czarna magia, ale jak się sytuacja ustabilizuje dopiero będzie można ocenić program ppk bo na początku wiadomo że zawsze jest jakieś zamieszanie

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-11-06 08:16) Zgłoś naruszenie 10

  --to jest nawet przestępstwo. Zabronione jest wg KP ograniczanie wynagrodzenia "jeżeli nie będziesz kupował u nas w sklepie" --podobnie i tu "albo przelewamy Tobie ta kasę na PPE lub PPK --albo jej nie dostaniesz wogóle. A Solidarność na ta Piramidę Finansowa patrzy i nie reaguje . Jak w każdej piramidzie pierwsi dostaną ,reszta kupi sobie już za to za 20 lat kilo mąki. Naród dostaje obecnie Wirtualne Podwyżki i jeszcze od nich płaci realny ze swojej płacy podatek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie