Młoda Katalonia podpala Barcelonę i żąda secesji

autor: Zbigniew Parafianowicz21.10.2019, 07:47; Aktualizacja: 21.10.2019, 07:47
Szef MSW Hiszpanii przekonuje, że za zamieszkami stoi grupa czterystu osób. Nie zamierza iść wobec nich na żadne ustępstwa.

Szef MSW Hiszpanii przekonuje, że za zamieszkami stoi grupa czterystu osób. Nie zamierza iść wobec nich na żadne ustępstwa.źródło: PAP
autor zdjęcia: LLITERES

Szef MSW Hiszpanii przekonuje, że za zamieszkami stoi grupa czterystu osób. Nie zamierza iść wobec nich na żadne ustępstwa.

Pół miliona osób protestowało w piątek w Barcelonie. Również w weekend dochodziło do zamieszek między zwolennikami oderwania Katalonii od Hiszpanii a siłami policyjnymi. Niespokojnie było też poza samą Barceloną – m.in. w Gironie, Tarragonie, Sabadell i Lleidzie. Od niemal tygodnia są organizowane protesty przeciw decyzji Sądu Najwyższego, który skazał na wieloletnie kary więzienia liderów ruchu separatystycznego organizujących w 2017 r. referendum niepodległościowe w regionie.

Sceną gwałtownych starć z policją w piątek stała się jedna z głównych ulic Barcelony – równoległa do popularnej La Rambli via Laietana. Kilkaset metrów od niej odbywał się pokojowy protest zwolenników secesji. Siły porządkowe do pacyfikowania demonstracji na Laietanie używały m.in. armatek wodnych. W piątek – po pięciogodzinnej, regularnej bitwie ulicznej – udało im się wyprzeć z niej protestujących i ugasić podpalane przez nich barykady.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie