Nowa odsłona wojny w Syrii. Teraz Turcja

autor: Marceli Sommer10.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 10.10.2019, 08:01
Decyzję Trumpa skrytykowała znaczna część sceny politycznej w USA, w tym jego własnego zaplecza.

Decyzję Trumpa skrytykowała znaczna część sceny politycznej w USA, w tym jego własnego zaplecza.źródło: ShutterStock

Po niespodziewanym wycofaniu przez USA wojsk z syryjskiego Kurdystanu na te tereny wkroczyli Turcy.

Decyzja amerykańskiego przywódcy, która otworzyła drogę do rozpoczętej wczoraj tureckiej interwencji wojskowej, spotkała się z krytyką w kraju i za granicą. Milicje kurdyjskie były jednym z głównych sojuszników USA w walce przeciwko samozwańczemu Państwu Islamskiemu (Da’isz). Obecnie współtworzą one kontrolującą północno-wschodnią Syrię kurdyjsko-arabską koalicję Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), której oficjalnym celem jest autonomia w ramach demokratycznej, federalnej i świeckiej Syrii.

Ankara, która obawia się tendencji separatystycznych wśród swojej własnej społeczności kurdyjskiej, od dawna prowadzi przeciwko syryjskim Kurdom ofensywę militarną i dyplomatyczną, dążąc do pozbawienia ich wsparcia międzynarodowego i wyparcia z regionu przy swojej granicy. Działania te w ostatnim czasie były prowadzone pod hasłem utworzenia w graniczącej z Turcją prowincji Idlib specjalnej strefy zdemilitaryzowanej, do której miałaby trafić część przebywających w Turcji uchodźców z Syrii.

Waszyngton długo sprzeciwiał się planom Ankary. W niedzielę Biały Dom ogłosił jednak, że siły amerykańskie wycofają się z obszarów kontrolowanych przez Kurdów, otwierając tym samym pole do działania Turkom, którzy już wcześniej zapowiedzieli nową ofensywę i rozpoczęli gromadzenie wojsk i broni przy granicy. Jednocześnie w poniedziałek amerykański lider groził na Twitterze, że jeśli „w swojej wielkiej i niezrównanej mądrości” uzna, iż Turcja posunęła się za daleko, „całkowicie zniszczy i zetrze z powierzchni ziemi” gospodarkę tego kraju.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie