statystyki

Kłopotliwy jubileusz utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej

autor: Marceli Sommer03.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 03.10.2019, 07:39
Sytuacja w HK negatywnie wpływa na plany Pekinu wobec Tajwanu

Sytuacja w HK negatywnie wpływa na plany Pekinu wobec Tajwanuźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: EDWIN KWOK

Przebieg 70. rocznicy powstania ChRL obfituje w kontrasty. W światowych mediach obchody święta ilustrują zdjęcia z ogarniętego chaosem Hongkongu.

Podczas monumentalnej parady na placu Tian’anmen zaprezentowano m.in. pociski międzykontynentalne DF-41. Równocześnie można było usłyszeć zapewnienia prezydenta Xi Jinpinga, że kraj pozostanie na ścieżce pokojowego rozwoju. Przy okazji chiński przywódca mówił także o aktualności gwarantującej Hongkongowi (HK) autonomię zasady „jeden kraj, dwa systemy”. Według Reutersa nie przeszkadzało to jednak Pekinowi ściągnąć w ostatnich dniach do Hongkongu dodatkowych sił z Chin kontynentalnych.

We wtorek w Hongkongu rozpoczął się kolejny protest na rzecz demokratyzacji metropolii oraz utrzymania jej autonomii od Pekinu. W starciach z policją postrzelony w klatkę piersiową został 18-letni demonstrant. To pierwszy od początku trwających blisko pół roku protestów przypadek strzału do ich uczestnika z ostrej amunicji. Hongkońska policja broni się, że funkcjonariusz odpowiedzialny za incydent działał w granicach obrony koniecznej. To właśnie obrazy z miasta zdominowały przekazy światowych mediów na temat jubileuszu ChRL.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie