statystyki

Słowacja wypowiada wojnę dziennikarzom? Kontrowersyjne prawo do odpowiedzi

autor: Elżbieta Rutkowska01.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.10.2019, 07:34
prasa, media, gazety

Słowacja od kilku lat spada w rankingu wolności mediów od lat tworzonym przez Reporterów bez Granic.źródło: ShutterStock

Od prezydent Zuzany Čaputovej zależy, czy politycy w jej kraju otrzymają nieskrępowany wstęp na łamy wszystkich gazet.

Parlament w Bratysławie uchwalił niedawno tzw. prawo do odpowiedzi, obejmujące polityków i urzędników państwowych. Każdy, kto uzna, że dotyczący go materiał w słowackich mediach jest niezgodny z prawdą albo zawiera treści, które naruszają jego godność czy prawo do prywatności – będzie mógł napisać odpowiedź. Jej publikacja będzie obowiązkowa, pod groźbą kary, która może sięgnąć niemal 5 tys. euro.

Takie przepisy wprowadza nowelizacja prawa prasowego zgłoszona przez posłów Smer, największej partii słowackiej koalicji rządzącej. Staną się prawem, jeśli ustawę podpisze prezydent Zuzana Čaputová. By tego nie robiła, zaapelowała międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic. „Wzywamy prezydent Słowacji do skorzystania z jej prawa weta i odrzucenia tych poprawek, które mogą prowadzić do nadużyć” – podkreśla Pauline Adès-Mével, szefowa biura Reporterów bez Granic na Unię Europejską i Bałkany.

Na razie politycy, podobnie jak inni obywatele, mogą korzystać na Słowacji z instytucji sprostowania. W przeszłości mieli już jednak większe uprawnienia. W 2008 r. – za rządów Smer – uchwalono poprzednią wersję prawa do odpowiedzi. Zostało ono zlikwidowane w 2011 r., gdy stery państwa przejęła centroprawica.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie