Czwarte wybory w ciągu ostatnich czterech lat. Hiszpanie ponownie ruszą do urn

autor: Magdalena Cedro19.09.2019, 07:56; Aktualizacja: 19.09.2019, 07:56
Co więcej, sam Sánchez odmówił wejścia w koalicję z Podemos, mówiąc, że byłoby to posunięcie nieopłacalne, a jej lider Pablo Iglesias oskarżył z kolei Sáncheza o to, że dąży do bycia premierem, nie oferując nic w zamian.

Co więcej, sam Sánchez odmówił wejścia w koalicję z Podemos, mówiąc, że byłoby to posunięcie nieopłacalne, a jej lider Pablo Iglesias oskarżył z kolei Sáncheza o to, że dąży do bycia premierem, nie oferując nic w zamian.źródło: ShutterStock

Od ostatniej elekcji w kwietniu minęło zaledwie trzy i pół miesiąca. Kolejna odbędzie się 10 listopada. To konsekwencja działań Pedra Sáncheza, premiera i lidera socjalistów, któremu od kwietnia nie udało się porozumieć z żadnym z hiszpańskich ugrupowań, by zabezpieczyć większości w parlamencie.

Sánchez podbił hiszpańską i europejską scenę polityczną w zawrotnym tempie, stając się nadzieją osłabionej lewicy. W zeszłym roku 47-letniemu politykowi w spektakularnie przeprowadzonej operacji udało się odebrać władzę Mariano Rajoyowi i jego Partii Ludowej. Osłabiony skandalami korupcyjnymi we własnym ugrupowaniu Rajoy musiał ustąpić w wyniku pierwszego skutecznego wotum nieufności we współczesnej historii Hiszpanii. Zainicjował je właśnie Sánchez, który wkrótce zastąpił Rajoya na stanowisku premiera.

Potem w przedterminowych wyborach w kwietniu tego roku Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) Sáncheza odniosła pierwsze zwycięstwo od 2008 r. Potwierdzeniem rosnącego znaczenia socjalistów i ich przywódcy były majowe wybory do europarlamentu, w których PSOE zwyciężyła w prawie wszystkich prowincjach w kraju (z wyjątkiem jednej), stając się najsilniejszą hiszpańską partią w europarlamencie. Sam Sánchez jest dzisiaj liczącym się przywódcą wśród europejskich liderów.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie