statystyki

Puste krzesło prezydenta USA. Sukces PiS?

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro02.09.2019, 08:31; Aktualizacja: 02.09.2019, 08:31
Mike Pence

Mike Penceźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Bez zapowiedzi przyjazdu Donalda Trumpa wczorajsze uroczystości zostałyby uznane za sukces PiS.

Amerykański wiceprezydent Mike Pence ma dziś rozmawiać z Andrzejem Dudą w cztery oczy. Odbędzie się też spotkanie plenarne z amerykańską delegacją oraz wspólna konferencja prasowa. Ale nieobecność Donalda Trumpa w Polsce oznacza, że liczba ważnych deklaracji czy umów polsko-amerykańskich, jakie miały być podpisane, znacząco się zmniejszyła.

Do końca ważyły się losy tej kluczowej, dotyczącej budowy w Polsce sieci 5G, na której szczególnie zależało Amerykanom. Choć jej praktycznym efektem ma być wyłączenie chińskiego Huaweia, to jak wynika z naszych informacji, w wynegocjowanym dokumencie nie ma bezpośrednich odniesień do Chin. Deklaracja odwołuje się do tzw. kryteriów praskich, które mówią o warunkach bezpiecznego budowania takich sieci, w tym unikaniu ryzyka wywierania przez państwa trzecie wpływu na firmy budujące 5G. Polski rząd szykuje się do opracowania warunków wyboru firm, które zajmą się tym w Polsce. W grze jest szwedzki Ericsson i właśnie firmy amerykańskie.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie