statystyki

Puste krzesło prezydenta USA. Sukces PiS?

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro02.09.2019, 08:31; Aktualizacja: 02.09.2019, 08:31
Mike Pence

Mike Penceźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Bez zapowiedzi przyjazdu Donalda Trumpa wczorajsze uroczystości zostałyby uznane za sukces PiS.

Amerykański wiceprezydent Mike Pence ma dziś rozmawiać z Andrzejem Dudą w cztery oczy. Odbędzie się też spotkanie plenarne z amerykańską delegacją oraz wspólna konferencja prasowa. Ale nieobecność Donalda Trumpa w Polsce oznacza, że liczba ważnych deklaracji czy umów polsko-amerykańskich, jakie miały być podpisane, znacząco się zmniejszyła.

Do końca ważyły się losy tej kluczowej, dotyczącej budowy w Polsce sieci 5G, na której szczególnie zależało Amerykanom. Choć jej praktycznym efektem ma być wyłączenie chińskiego Huaweia, to jak wynika z naszych informacji, w wynegocjowanym dokumencie nie ma bezpośrednich odniesień do Chin. Deklaracja odwołuje się do tzw. kryteriów praskich, które mówią o warunkach bezpiecznego budowania takich sieci, w tym unikaniu ryzyka wywierania przez państwa trzecie wpływu na firmy budujące 5G. Polski rząd szykuje się do opracowania warunków wyboru firm, które zajmą się tym w Polsce. W grze jest szwedzki Ericsson i właśnie firmy amerykańskie.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie