statystyki

Alkoholizm kobiet: Czy picie w trakcie ciąży powinno być karalne?

autor: Paulina Nowosielska14.08.2019, 08:26; Aktualizacja: 14.08.2019, 08:26
Z autyzmem i ADHD się udało. Rodzice przebili się ze swoimi problemami do świadomości ludzi i uzyskali wsparcie. Dzieci chore, bo matki piły w ciąży, nie miały na razie tyle szczęścia.

Z autyzmem i ADHD się udało. Rodzice przebili się ze swoimi problemami do świadomości ludzi i uzyskali wsparcie. Dzieci chore, bo matki piły w ciąży, nie miały na razie tyle szczęścia.źródło: ShutterStock

Z autyzmem i ADHD się udało. Rodzice przebili się ze swoimi problemami do świadomości ludzi i uzyskali wsparcie. Dzieci chore, bo matki piły w ciąży, nie miały na razie tyle szczęścia.

P ij ą nie tylko alkoholiczki z patologicznych środowisk. Piją również lekarki, adwokatki, dziennikarki, nauczycielki. Jedne na umór i byle co, inne elegancko, do obiadu, wino z górnej półki. Jedne i drugie, jeśli są w ciąży, grają z losem w ruletkę. Grają o zdrowie własnego dziecka, a państwo nadal jest bezradne – mówi Janusz Morawiec.

Jest ojcem adopcyjnym dwóch chłopców z FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych. Jego synowie mają trwałe zmiany neurologiczne dlatego, że ich biologiczna matka piła w ciąży. Mają dziś 11 i 13 lat i są bardzo świadomi tego, co się z nimi dzieje. Starszy zadawał ostatnio dużo pytań. Także trudnych. Dlaczego on? Czy kobieta, która dała mu życie, była pijaczką?

– Odpowiedziałem najszczerzej, jak potrafiłem: „Mateusz, nie wiem”. Może wypiła o piwo za dużo… – opowiada.

Przekonuje, że nie ma już w sobie złości na nią, bo to nic nie da. Ma natomiast wiele żalu: do państwowych instytucji i polityków, do ludzi opornych na wiedzę, statystyki i ostrzeżenia.

Z tego się nie wyrasta

Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych jest wspólną nazwą dla wad rozwojowych, które powstały na skutek prenatalnej ekspozycji na alkohol. Najcięższą formą jest płodowy zespół alkoholowy (Fetal Alcohol Syndrome/FAS). Występuje również częściowy FAS (pFAS) czy neurorozwojowe zaburzenie zależne od alkoholu (ARND). Jak wielki to problem?

– Jedna czwarta Europejek pije w ciąży. Polki, niestety, nie są wyjątkiem. 81 proc. kobiet pije przynajmniej od czasu do czasu, a 54 proc. raz w miesiącu. Kobiety w wieku rozrodczym sięgają po alkohol częściej niż starsze. Nawyków nie zmienia często nawet deklarowana chęć zajścia w ciążę – mówi Magdalena Borkowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Cytuje jeden z najpopularniejszych mitów: że łożysko skutecznie chroni dziecko przed wszelkimi niebezpiecznymi dla jego rozwoju substancjami. W rzeczywistości już po godzinie od wypicia alkoholu stężenie jego metabolitów we krwi płodu jest takie jak we krwi matki.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (7)

 • Brawissimo(2019-08-16 10:57) Zgłoś naruszenie 50

  Kobieta, czyli żywy inkubator, z wyłączoną podmiotowością na okres ciąży - autor proponuje karać. Oczywiście, skoro miała taki niefart, że z dwóch możliwych płci, przypadła jest płeć "kobieta", to jak ją ktoś zgwałci i zajdzie to ma urodzić, a jak się napiła lampki wina, to ukarać. Brawa !!

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-08-14 11:45) Zgłoś naruszenie 41

  Trudno się wypowiadać na temat przyczyn. Łatwo jest ubolewać nad obecną sytuacją. A najlepiej próbować zapobiegać. I tu mamy dwie metody. Pierwsza pomonięta przez autora, czyli uświadamianie i powszechna informacja. I druga, czyli zawarte w tytule karanie. No to ja grzecznie pytam autora koncepcji. Jak widzi realizację.? No bo trzeba by albo zastosować kary finansowe, albo areszt. Areszt natychmiastowy to chyba na zasadzie doraźniaka, bo taki po wyroku sądu urealnił by się już po porodzie, czyli grubo za późno. Pozostaje tylko doraźniak z donosu. I w ten sposób drogi autorze zbliżyliśmy się do np. Iranu.!!! Zdrówka życzę drogi autorze... 😁

  Odpowiedz
 • Jolanta(2019-08-14 16:09) Zgłoś naruszenie 36

  W głowie się nie mieści jak można robiż krzywdę własnemu dziecku? Będąc w ciązy piłam cisowiankę niegazowaną i kompoty z domowej spiżarni mamy

  Odpowiedz
 • funio(2019-08-15 14:45) Zgłoś naruszenie 20

  obecne wyniki naukowych badan dowodza ze matka wcale nie musiala pic bedac w ciazy aby dziecko mialo FASD z mniejszymi lub wiekszymi objawami matka moze uszkodzony gen dziedziczyc i pic mogl dziadek i oskarzajac matke mozna to juz podwazyc

  Odpowiedz
 • Rad(2019-08-15 08:15) Zgłoś naruszenie 11

  Genialne. Jak jest problem,to rozwiązać go pałką (karać). I ta oczywista sprzeczność (jak karac uzaleznionego który nie wybiera).

  Odpowiedz
 • Adi(2019-08-15 14:39) Zgłoś naruszenie 10

  Po co te artykuły grupie proste kobiety które są w ciąży widzom o tym żeby nie pić i dbać o siebie robicie z polskich kobiet alkoholiczki pisząc te głupoty To Powino być w szkołach już nauczane by kobiety dbały o siebie itp. Albo darmowe kursy dla kobiet w cionży jak postępować i to wystarczy

  Odpowiedz
 • Adi(2019-08-15 14:43) Zgłoś naruszenie 00

  I karać mężczyzn którzy majom sex z nieletniom nawet jak ma 15 lat 16 czy 17 lat bo to są dzieci jeszcze. o tym już nie piszecie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie