statystyki

Generalski superekspres Andrzeja Dudy. Prezydent awansował połowę najwyższych oficerów

autor: Maciej Miłosz13.08.2019, 08:08; Aktualizacja: 13.08.2019, 08:13
W Siłach Zbrojnych obecnie jest 86 generałów, o 20 za mało

W Siłach Zbrojnych obecnie jest 86 generałów, o 20 za małoźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: Grzegorz Momot

Połowę najwyższych oficerów z jedną gwiazdką awansował obecny prezydent – wynika z analizy DGP.

W dniu Święta Wojska Polskiego, po defiladzie w Katowicach prezydent Andrzej Duda wręczy akty mianowania kolejnym oficerom. W czwartek generałami zostaną pułkownicy Artur Jakubczyk (zastępca dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej) i Krzysztof Walczak (dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego). Kontradmirałem od tego dnia będzie komandor Piotr Nieć – dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Drugie gwiazdki, czyli nominacje na generała dywizji, dostaną generał brygady Sławomir Kowalski, dowódca Centrum Operacji Lądowych – dowódca Komponentu Lądowego, oraz generał brygady Krzysztof Radomski – dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej.

W sumie w ciągu ostatniego roku pierwsze gwiazdki, czyli awans z pułkownika na generała bądź z komandora na kontradmirała, otrzymało 28 oficerów. Biorąc pod uwagę, że jednogwiazdkowych generałów i kontradmirałów mamy w sumie 57, wychodzi na to, że praktycznie co drugi z nich uzyskał prawo do noszenia generalskich lampasów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W sumie w siłach zbrojnych obecnie jest 86 generałów. W efekcie ponad 30 proc. dysponuje gwiazdką (albo pierwszą, albo kolejnymi) najdłużej rok. To zawrotne tempo wymiany kadrowej. Sprzyja temu to, że jeszcze do niedawna tzw. kurs generalski można było robić w weekendy, a teraz takie szkolenie odbywa się po dwa tygodnie w miesiącu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (10)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie