statystyki

Generalski superekspres Andrzeja Dudy. Prezydent awansował połowę najwyższych oficerów

autor: Maciej Miłosz13.08.2019, 08:08; Aktualizacja: 13.08.2019, 08:13
W Siłach Zbrojnych obecnie jest 86 generałów, o 20 za mało

W Siłach Zbrojnych obecnie jest 86 generałów, o 20 za małoźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: Grzegorz Momot

Połowę najwyższych oficerów z jedną gwiazdką awansował obecny prezydent – wynika z analizy DGP.

W dniu Święta Wojska Polskiego, po defiladzie w Katowicach prezydent Andrzej Duda wręczy akty mianowania kolejnym oficerom. W czwartek generałami zostaną pułkownicy Artur Jakubczyk (zastępca dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej) i Krzysztof Walczak (dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego). Kontradmirałem od tego dnia będzie komandor Piotr Nieć – dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Drugie gwiazdki, czyli nominacje na generała dywizji, dostaną generał brygady Sławomir Kowalski, dowódca Centrum Operacji Lądowych – dowódca Komponentu Lądowego, oraz generał brygady Krzysztof Radomski – dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej.

W sumie w ciągu ostatniego roku pierwsze gwiazdki, czyli awans z pułkownika na generała bądź z komandora na kontradmirała, otrzymało 28 oficerów. Biorąc pod uwagę, że jednogwiazdkowych generałów i kontradmirałów mamy w sumie 57, wychodzi na to, że praktycznie co drugi z nich uzyskał prawo do noszenia generalskich lampasów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W sumie w siłach zbrojnych obecnie jest 86 generałów. W efekcie ponad 30 proc. dysponuje gwiazdką (albo pierwszą, albo kolejnymi) najdłużej rok. To zawrotne tempo wymiany kadrowej. Sprzyja temu to, że jeszcze do niedawna tzw. kurs generalski można było robić w weekendy, a teraz takie szkolenie odbywa się po dwa tygodnie w miesiącu.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Tev(2019-08-13 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Nie maliniak tylko kacze łajno

  Odpowiedz
 • buława mosznowa(2019-08-13 14:35) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie zasłużyli się jako obrońcy wiary wśród narodowych sił . Z pewnością nie są to awanse za odwagę na polu walki militarnej . No chyba że jankesi używali ich na tajnych swoich frontach przeciwko Rosji , czerwonym, różowym i tęczowym. Najważniejsze, że katopolska ma liczbę marszałków na niezmienionym poziomie.

  Odpowiedz
 • Tak(2019-08-13 18:07) Zgłoś naruszenie 00

  się tworzy nową komunę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie