statystyki

Tournee Johnsona po Zjednoczonym Królestwie

autor: Jakub Kapiszewski31.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 31.07.2019, 07:36
Premier Wielkiej Brytanii nie tylko chce wyjść z jednej unii – nie może również dopuścić do rozpadu innej.

Premier Wielkiej Brytanii nie tylko chce wyjść z jednej unii – nie może również dopuścić do rozpadu innej.źródło: PAP
autor zdjęcia: Stewart Attwood

Premier Wielkiej Brytanii nie tylko chce wyjść z jednej unii – nie może również dopuścić do rozpadu innej.

Temu przede wszystkim służy tournée po kraju, jakie odbywa obecnie szef brytyjskiego rządu. Boris Johnson odwiedził już Szkocję i Walię, została mu jeszcze Irlandia Północna. Przekaz jest wszędzie ten sam: brexit to szansa dla Wielkiej Brytanii, która pozwala patrzeć na przyszłość kraju z „dumą i optymizmem”. A czego nie dostaniecie z Brukseli, to Londyn zapewni wam w dwójnasób.

Przekaz ten jest potrzebny, bo brexit może nasilić tendencje separatystyczne w Szkocji i Irlandii Północnej. Zwłaszcza jeśli 31 października Wielka Brytania opuści Unię Europejską na twardo, czyli bez porozumienia, które regulowałoby chociaż tymczasowo przepływ towarów i usług między dwoma brzegami kanału La Manche. Szkocja i Irlandia Północna w 2016 r. w większości głosowały za pozostaniem w Unii Europejskiej. Szkoci cenią sobie uczestnictwo we wspólnym rynku, zaś dla mieszkańców Belfastu i okolic Wspólnota jest gwarantem otwartej granicy na ich wyspie.

Dwie krainy historyczne Zjednoczonego Królestwa obawiają się, że twardy brexit przekreśli te możliwości. Dlatego Johnson jeździ po Wielkiej Brytanii i przekonuje, że kraj nie straci gospodarczo. Że rybacy z północy wciąż będą mogli liczyć na dopłaty, podobnie jak rolnicy z południa (wczoraj premier starał się przekonać walijskich farmerów). Że rozwód z Unią Europejską z nawiązką wynagrodzą umowy o wolnym handlu, jakie w przyszłości wynegocjuje rząd i na których skorzysta każda z czterech części Zjednoczonego Królestwa, które premier pieszczotliwie nazywa „wspaniałym kwartetem” („awesome foursome”).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie