statystyki

Tournee Johnsona po Zjednoczonym Królestwie

autor: Jakub Kapiszewski31.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 31.07.2019, 07:36
Premier Wielkiej Brytanii nie tylko chce wyjść z jednej unii – nie może również dopuścić do rozpadu innej.

Premier Wielkiej Brytanii nie tylko chce wyjść z jednej unii – nie może również dopuścić do rozpadu innej.źródło: PAP
autor zdjęcia: Stewart Attwood

Premier Wielkiej Brytanii nie tylko chce wyjść z jednej unii – nie może również dopuścić do rozpadu innej.

Temu przede wszystkim służy tournée po kraju, jakie odbywa obecnie szef brytyjskiego rządu. Boris Johnson odwiedził już Szkocję i Walię, została mu jeszcze Irlandia Północna. Przekaz jest wszędzie ten sam: brexit to szansa dla Wielkiej Brytanii, która pozwala patrzeć na przyszłość kraju z „dumą i optymizmem”. A czego nie dostaniecie z Brukseli, to Londyn zapewni wam w dwójnasób.

Przekaz ten jest potrzebny, bo brexit może nasilić tendencje separatystyczne w Szkocji i Irlandii Północnej. Zwłaszcza jeśli 31 października Wielka Brytania opuści Unię Europejską na twardo, czyli bez porozumienia, które regulowałoby chociaż tymczasowo przepływ towarów i usług między dwoma brzegami kanału La Manche. Szkocja i Irlandia Północna w 2016 r. w większości głosowały za pozostaniem w Unii Europejskiej. Szkoci cenią sobie uczestnictwo we wspólnym rynku, zaś dla mieszkańców Belfastu i okolic Wspólnota jest gwarantem otwartej granicy na ich wyspie.

Dwie krainy historyczne Zjednoczonego Królestwa obawiają się, że twardy brexit przekreśli te możliwości. Dlatego Johnson jeździ po Wielkiej Brytanii i przekonuje, że kraj nie straci gospodarczo. Że rybacy z północy wciąż będą mogli liczyć na dopłaty, podobnie jak rolnicy z południa (wczoraj premier starał się przekonać walijskich farmerów). Że rozwód z Unią Europejską z nawiązką wynagrodzą umowy o wolnym handlu, jakie w przyszłości wynegocjuje rząd i na których skorzysta każda z czterech części Zjednoczonego Królestwa, które premier pieszczotliwie nazywa „wspaniałym kwartetem” („awesome foursome”).


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie