Słowacka partia alternatywą dla PiS

autor: Marek Tejchman22.07.2019, 07:09; Aktualizacja: 22.07.2019, 08:10
Słowacja

SaS i nowa przewodnicząca europarlamentarnej komisji zatrudnienia to jak na razie sprawdzeni, choć nieoczywiści partnerzy PiS w Parlamencie Europejskim.źródło: ShutterStock

Legalizacja marihuany i związków partnerskich – to programowe fundamenty partii, której przedstawicielka została szefową unijnej komisji zatrudnienia i spraw społecznych. Poparli ją europosłowie PiS.

Lucia Ďuriš Nicholsonová, określana w bratysławskich elitach jako LDN, jest jedną z dwóch europarlamentarzystów partii Wolności i Solidarność (SaS). To ugrupowanie, którego twórcą, głównym ideologiem i twarzą jest Richard Sulík. Milan Nič, politolog z Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP), w rozmowie z DGP porównuje go do Ryszarda Petru.

Sulík to liberalny ekonomista, doradca ds. finansów w rządzie Mikuláša Dzurindy, który początek swojej politycznej kariery oparł na wspieraniu podatku liniowego. Wprowadzenie tego rozwiązania było jednym z symboli przyspieszenia reform w kraju, który przez całe lata 90. zmagał się z piętnem odstającego od reszty Grupy Wyszehradzkiej mniejszego i zapóźnionego brata odnoszących sukcesy Czech. Durinda doszedł do władzy w 1998 r. po upadku oskarżanego o półautorytarne tendencje i korupcję premiera Vladimíra Mečiara. Polityka nowego rządu doprowadziła do tego, że Słowacja mogła wejść do Unii w ramach pierwszego rozszerzenia w 2004 r.

Społeczny koszt liberalnych reform doprowadził do upadku wielopartyjnej prawicowej władzy. Słowacka scena polityczna na lata została zdominowana przez lewicową partię Kierunek. Krytyka jej rządów opiera się na zarzutach o brak transparentności, korupcję i stopniowe zaprzepaszczanie reformatorskiego dorobku. Jego strażnikiem miała stać się SaS, którą w 2009 r. powołał Richard Sulík. Liberalne, a miejscami libertariańskie hasła gospodarcze były uzupełniane obyczajowymi postulatami legalizacji lekkich narkotyków i związków partnerskich. Jak podkreśla w rozmowie z DGP polityczna komentatorka gazety „Sme” Zuzana Kepplová, te progresywne elementy są nadal ważnym elementem programu partii, której lider podtrzymuje wizerunek bezkompromisowego polityka.

Momentem, który okazał się decydujący dla rozwoju SaS i sprawił, że PiS zyskało w Europie nieoczywistego sojusznika, był grecki kryzys zadłużeniowy. Pomysł solidarnej pomocy krajów strefy euro dla Aten był dla Słowaków szokiem. Media codziennie porównywały poziom zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń socjalnych, które otrzymywali najbiedniejsi Grecy, z pensjami pracujących Słowaków.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2019-07-22 20:53) Zgłoś naruszenie 02

    Wspaniale ! Proponuję jeszcze nadawać słowackie odznaczenia państwowe za największe orgie i premię za każde zdeprawowane dziecko

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie