statystyki

Powrót szarej eminencji. Medwedczuk - czarna legenda ukraińskiej polityki

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz18.07.2019, 08:42; Aktualizacja: 18.07.2019, 08:42
Zełenski kategorycznie odżegnuje się od możliwych koalicji z ZŻ, preferując raczej Ojczyznę Julii Tymoszenko i niedawno powstały Głos Swiatosława Wakarczuka, piosenkarza, lidera grupy Okean Elzy.

Zełenski kategorycznie odżegnuje się od możliwych koalicji z ZŻ, preferując raczej Ojczyznę Julii Tymoszenko i niedawno powstały Głos Swiatosława Wakarczuka, piosenkarza, lidera grupy Okean Elzy.źródło: ShutterStock

Głównym zwycięzcą niedzielnych wyborów na Ukrainie – obok prezydenta Zełenskiego – może być Wiktor Medwedczuk.

Ugrupowanie Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu (SN) jest liderem sondaży przed zaplanowanymi na niedzielę przedterminowymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie. W ostatnich badaniach poparcie dla SN wynosiło w zależności od ośrodka 42–53 proc. Jednak sondaże pewne drugie miejsce dają prorosyjskiej platformie O Życie (ZŻ). Jednym z najważniejszych udziałowców ZŻ jest Wiktor Medwedczuk, od dekad uznawany za reprezentanta rosyjskich interesów nad Dnieprem. O jego pozycji może świadczyć to, że rodzicami chrzestnymi jego córki Darji są Władimir Putin i Swietłana Miedwiediewa, żona Dmitrija.

Medwedczuk to czarna legenda ukraińskiej polityki. W latach 90. kierowa ł popierającą prezydenta Łeonida Kuczmę SDPU(o), Socjaldemokratyczną Partią Ukrainy (zjednoczoną), w której pierwsze kroki w polityce robił też Petro Poroszenko. Gdy kierował administracją prezydenta Kuczmy, powstało pojęcie „temnyk”, oznaczające pisemną instrukcję wysyłaną do redakcji z ulicy Bankowej, przy której mieści się budynek administracji, z opisem zasad relacjonowania przez dziennikarzy wydarzeń politycznych. Wiele mediów ze strachu i nadmiaru pokory trzymało się linii z temnyków.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie