statystyki

Maciej G. Kolejny były wiceminister finansów z zarzutami

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski17.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.07.2019, 08:28
Siedziba CBA

Siedziba CBAźródło: ShutterStock

Maciej G., który za rządu PO-PSL zajmował się w resorcie podatkami, miał narazić budżet na utratę 3 mld zł.

Po Jacku Kapicy, ekswiceministrze finansów i szefie Służby Celnej, wobec którego prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia za niedopełnienie obowiązku związanych z hazardem (nie przyznaje się do winy), na celowniku śledczych znalazł się Maciej G., wiceminister w latach 2008–2013. Za postawione obu zarzuty niedopełnienia obowiązków grozi kara do 10 lat więzienia. Prokuratura uważa, że w wyniku zaniechań Macieja G. budżet państwa stracił 3 mld zł z powodu nieuprawnionych zwrotów VAT. Nie udało nam się z G. skontaktować.

Według ustaleń prokuratury Maciej G. na początku 2013 r. zablokował projekt zmian w ustawie o VAT, których celem było skrócenie okresu rozliczenia podatku z trzech do jednego miesiąca w przypadku towarów wrażliwych. Autorzy projektu zaliczyli do nich m.in. paliwa, wyroby stalowe i elektronikę.

Śledczy twierdzą, że G. naniósł adnotację na projekcie o tym, że nie zgadza się na skrócenie terminu rozliczeń w przypadku elektroniki i nieruchomości. Jeszcze tego samego dnia projekt został zmieniony, a z jego uzasadnienia usunięto informację na temat ustaleń służb kontrolnych państwa, które alarmowały o wzroście wyłudzeń podatku VAT przy obrocie wyrobami elektronicznymi.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie