statystyki

PSL idzie do wyborów bez PO. Gra va banque ludowców [OPINIA]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak17.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.07.2019, 07:35
Władysław Kosiniak-Kamysz, Jarosław Kalinowski

Władysław Kosiniak-Kamysz, Jarosław Kalinowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

PSL idzie do wyborów bez PO – deklaracje lidera są jednoznaczne. To może być jeden z punktów zwrotnych kampanii. Samodzielny start ludowców pozostawia opozycji dwa warianty. Mniej prawdopodobny, czyli koalicja PO z lewicą, oraz najbardziej realny podział anty-PiS na trzy bloki: PSL, PO i lewicę. Jak się skończy pojedynek ze zwartą armią PiS? „Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie, ja z synowcem na czele i – jakoś to będzie!” – odpowiada cytatem z „Pana Tadeusza” jeden z ludowców.

Komitet PSL ma być zarejestrowany jako lista partyjna „Komitet wyborczy PSL Koalicja Polska”. To gra va banque Kosiniaka-Kamysza.

Ludowcy będą musieli przekroczyć próg wyborczy, by znaleźć się w Sejmie. Wyborcza matematyka stawia PSL poprzeczkę bardzo wysoko. 5-procentowy próg przy frekwencji 55–60 proc., jakiej spodziewają się eksperci i politycy, to 800–900 tys. głosów. Ale samo przeczołganie się przez próg może przynieść najwyżej kilka mandatów. Dlatego Władysław Kosiniak-Kamysz mierzy w 8–10 proc. – to w praktyce 1,2–1,4 mln głosów. W wyborach w 2015 r. ludowcy otrzymali 780 tys. głosów.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • realista(2019-07-17 10:02) Zgłoś naruszenie 42

  Grześ powinien o tym mysleć jak wykańczał poprzedniego koalicjanta

  Odpowiedz
 • turpin(2019-07-17 09:38) Zgłoś naruszenie 40

  Przypuszczam ze w tej sytuacji Dr Kosiniak-Kamysz powinien jednak pomyslec o ukończeniu specjalizacji lekarskiej.

  Odpowiedz
 • Smt(2019-07-17 10:51) Zgłoś naruszenie 20

  Ten ruch byłby dobry dla PSL, ale jest spóźniony. Z punktu widzenia interesów PSL fatalny był start w wyborach do PE z listy POKO. Mieli szansę pociągnąć własną kampanię i przyciągnąć wyborców już teraz, a przez zły wybór utracili sporo potencjalnych wyborców. Teraz jest duże ryzyko nieprzekroczenia progu 8%, choć jeśli się to uda to WKK będzie największym zwycięzcą wyborów i umocni się jako liczący się lider.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-07-20 09:39) Zgłoś naruszenie 10

  Wy POwinniście iść ale do Obozu Pracy -ciężkiej i niebezpiecznej , abyście zrozumieli tak naprawdę ile krzywdy uczyniliście.Okradzeni za pracę w nieb warunkach pracy z prawa do „dożycia” Ustawą wstecznie działajacą POmostową art 4 pkt4 , ---3miln podpisów o wiek emerytalny wyrzuconych cynicznie do kosza, ukradzione zasiłki pogrzebowe,ludzie którzy nie dożywają nowych waszych emerytur, kondukty rodzin po Nich.To jest Wasz POdly dorobek. Nawet pracodawcy w nią nie wierzą i nie płacą nagminnie składek za Ustawe POmostową! POwcy płaczą za Adamowiczem z Gdańska ale czy są lepsi od mordercy? Czy widzą oczami te tysiące kondukty pogrzebowe po takich pracownikach którzy zatrudniani od najmłodszych lat (bez wakacji,bez ferii) ,zatrudnionych w soboty i świeta (bez dni zamiennie wolnych) na wszystkich zmianach ,zatrudnionych przy źrodłach izotopowych ,rtęci ,gazach i pylach (wybuchowych i trujących) ,nieb napięciach ,wysokich ciśnieniach i temperaturach ,potwornym hałasie itp itp... z wieku emerytalnego, wstecznie działająca z 2008 r na 1998r Ustawą o Emeryturach POmostowych kradnąc Im emerytury i ochronę przedemerytalną do tego wieku własciwą lub doprowadzając do tego że tak wielu nie dożywa emerytur lub dożywszy żyje na nich rok ,dwa.,Czy wiedzą co dokonali..Kamysz powinien zwrócić forse za kształcenie !

  Odpowiedz
 • mmmmmm(2019-07-17 20:46) Zgłoś naruszenie 01

  przynajmniej ma odwagę i własne poglądy, ja jestem za

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie