statystyki

Ursula von der Leyen. Nowa szefowa w Brukseli z poparciem Warszawy

autor: Jakub Kapiszewski, Magdalena Cedro17.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.07.2019, 08:29
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyenźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: Szilard Koszticsak

Ursula von der Leyen, wieloletnia minister w kolejnych rządach kanclerz Angeli Merkel, przez najbliższe pięć lat będzie kierować KE

Ursula von der Leyen, dotychczasowa minister obrony narodowej Niemiec, pokieruje Komisją Europejską. Jej nominację zatwierdził wczoraj wieczorem europarlament. Zaważyło zaledwie dziewięć głosów. Mogły przesądzić te oddane przez PiS, który w ostatniej chwili zdecydował się poprzeć jej kandydaturę.

Decyzja w Warszawie zapadła po długim wahaniu i zabiegach Berlina. Według naszych informacji tuż przed głosowaniem do premiera Mateusza Morawieckiego dzwoniła sama pretendentka. Rozmowę telefoniczną szef polskiego rządu odbył również z kanclerz Angelą Merkel. Ale obietnica zakończenia sporu o praworządność nie padła. Priorytety nowej szefowej Komisji nie pokrywają się z priorytetami Warszawy. Von der Leyen zapowiedziała wczoraj jeszcze ambitniejszą politykę klimatyczną i rozwój europejskiej współpracy obronnej – dwie rzeczy, na które polski rząd kręci nosem. Niemka zasygnalizowała jednak gotowość do kompromisu w kwestii relokacji migrantów.

Dla europosłów PiS Ursula von der Leyen na stanowisku szefowej KE to mniejsze zło niż Frans Timmermans

Von der Leyen będzie pierwszą w historii UE kobietą, która pokieruje Komisją Europejską. I drugim spośród 13 przewodniczących pochodzącym z Niemiec. Wczoraj jej kandydaturę zatwierdził Parlament Europejski głosami 383 euro posłów. O jej zwycięstwie przesądziło dziewięć głosów, bo liczyła się większość bezwzględna składu izby, a więc 374 głosy. 327 deputowanych było przeciw, od głosu wstrzymało się 22. – Staję w pokorze wobec rozmiaru zadania, jakie mnie czeka. Musimy działać razem – powiedziała po głosowaniu Niemka.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie