statystyki

Kandydat z Alternatywy dla Niemiec walczy o Polaków

autor: Łukasz Grajewski13.06.2019, 07:40; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:48
Zgorzelec

Zgorzelecźródło: Wikimedia Commons

Sebastian Wippel, który chce być burmistrzem Görlitz – w rozmowie z DGP zapowiada, że syryjscy uchodźcy po zakończeniu wojny będą musieli opuścić teren kraju. Zapowiada bliską współpracę z polską częścią miasta. Spotykał się już z burmistrzem Zgorzelca Rafałem Groniczem z Platformy Obywatelskiej.

W przygranicznym Görlitz żyje prawie 4 tys. Polaków. Wielu z nich zna Renatę Urdas. Ktoś, kto szuka lokum po niemieckiej stronie, często trafia do jej biura nieruchomości, które prowadzi od 11 lat. Urdas 26 maja startowała do rady miasta z list Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Do zaangażowania w politykę namówił ją Octavian Ursu, lokalny szef partii, który sam walczy o najważniejsze stanowisko burmistrza. 341 głosów zdobytych przez Polkę nie wystarczyło, aby ogłosić sukces.

CDU pierwszy raz wciągnęło polskiego obywatela na swoje listy. Tegoroczne zainteresowanie naszymi rodakami wynika raczej z politycznych kalkulacji niż z przypływu empatii w szeregach chadecji. Partii grozi na wschodzie Niemiec utrata władzy. A przygraniczne miasto może stać się symbolicznym początkiem tego procesu.

Zdobyć przyczółek


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie