statystyki

Kandydat z Alternatywy dla Niemiec walczy o Polaków

autor: Łukasz Grajewski13.06.2019, 07:40; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:48
Zgorzelec

Zgorzelecźródło: Wikimedia Commons

Sebastian Wippel, który chce być burmistrzem Görlitz – w rozmowie z DGP zapowiada, że syryjscy uchodźcy po zakończeniu wojny będą musieli opuścić teren kraju. Zapowiada bliską współpracę z polską częścią miasta. Spotykał się już z burmistrzem Zgorzelca Rafałem Groniczem z Platformy Obywatelskiej.

W przygranicznym Görlitz żyje prawie 4 tys. Polaków. Wielu z nich zna Renatę Urdas. Ktoś, kto szuka lokum po niemieckiej stronie, często trafia do jej biura nieruchomości, które prowadzi od 11 lat. Urdas 26 maja startowała do rady miasta z list Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Do zaangażowania w politykę namówił ją Octavian Ursu, lokalny szef partii, który sam walczy o najważniejsze stanowisko burmistrza. 341 głosów zdobytych przez Polkę nie wystarczyło, aby ogłosić sukces.

CDU pierwszy raz wciągnęło polskiego obywatela na swoje listy. Tegoroczne zainteresowanie naszymi rodakami wynika raczej z politycznych kalkulacji niż z przypływu empatii w szeregach chadecji. Partii grozi na wschodzie Niemiec utrata władzy. A przygraniczne miasto może stać się symbolicznym początkiem tego procesu.

Zdobyć przyczółek


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie