statystyki

Pozwą rząd May za wyborczą obstrukcję

autor: Radosław Korzycki04.06.2019, 08:26; Aktualizacja: 04.06.2019, 08:26
Nawet 2 mln obywateli UE mogło mieć problem z oddaniem głosu na kandydatów do PE.

Nawet 2 mln obywateli UE mogło mieć problem z oddaniem głosu na kandydatów do PE.źródło: ShutterStock

Nawet 2 mln obywateli UE mogło mieć problem z oddaniem głosu na kandydatów do PE.

Pozarządowa organizacja New Europeans, która zajmuje się kwestiami praw człowieka i swobodnego przepływu osób na terenie Unii Europejskiej, interweniowała już podczas poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego w sprawie dyskryminacji części elektoratu. – Brytyjska komisja wyborcza zobowiązała się wówczas do polepszenia warunków głosowania następnym razem, ale tego nie zrobiła. W tym roku już w połowie kwietnia sygnalizowaliśmy potencjalny problem, bo już było wiadomo, że eurowybory się odbędą, ale władze w Londynie z opieszałością zabrały się za ich organizację. Apelowaliśmy, by formularze konieczne do potwierdzenia prawa do głosowania były dostępne w lokalach wyborczych, tak się jednak nie stało – mówi Roger Casale, szef New Europeans, a także były laburzystowski poseł, dziś działacz proeuropejskiej partii Change.

Jego zdaniem pokrzywdzonych w ten sposób mogło zostać w sumie 2 mln obywateli Unii Europejskiej, w tym Brytyjczycy mieszkający na kontynencie. Casale zbiera też podpisy pod petycją do rządu Theresy May, aby ta wszczęła publiczne dochodzenie w sprawie nieprawidłowości. Na razie poparło go 120 tys. osób.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie