statystyki

Stany Zjednoczone zmieniają taktykę wojny handlowej

autor: Rafał Hirsch21.05.2019, 07:42; Aktualizacja: 21.05.2019, 07:42
Nasilenie konfliktu z Chinami również może do nas dotrzeć

Nasilenie konfliktu z Chinami również może do nas dotrzećźródło: ShutterStock

Koncepcja, aby walczyć ze wszystkimi jednocześnie, robi się nieaktualna. Nowy pomysł: teraz skupić się na Chinach, a resztę – Japonię, Meksyk i UE – zostawić na później.

Świadczyć o tym może przede wszystkim decyzja Donalda Trumpa, aby decyzję o ewentualnym nałożeniu ceł na import samochodów z Unii Europejskiej i Japonii przesunąć o pół roku. Według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty z X-Trade Brokers, to bardzo dobre wieści dla Europy. – Taka decyzja podjęta teraz byłaby gwoździem do trumny dla i tak przeżywającego kłopoty europejskiego przemysłu – ocenia ekspert. Dosłownie dwa dni przed tą decyzją unijna komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstrom oskarżyła Trumpa o stosowanie w rozmowach handlowych „prawa dżungli”. Nagle sytuacja dość istotnie się zmieniła, i to na lepsze.

Kolejne zaskoczenie z ostatnich dni to informacje o rychłym zawieszeniu opłat celnych na stal i aluminium importowane do Stanów Zjednoczonych z Meksyku i Kanady. Prezydent Trump, ogłaszając ten nietypowy dla siebie komunikat, dodał, że ma nadzieję, iż amerykański Kongres szybko ratyfikuje nowy układ o wolnym handlu pomiędzy państwami Ameryki Północnej.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie