statystyki

Stany Zjednoczone zmieniają taktykę wojny handlowej

autor: Rafał Hirsch21.05.2019, 07:42; Aktualizacja: 21.05.2019, 07:42
Nasilenie konfliktu z Chinami również może do nas dotrzeć

Nasilenie konfliktu z Chinami również może do nas dotrzećźródło: ShutterStock

Koncepcja, aby walczyć ze wszystkimi jednocześnie, robi się nieaktualna. Nowy pomysł: teraz skupić się na Chinach, a resztę – Japonię, Meksyk i UE – zostawić na później.

Świadczyć o tym może przede wszystkim decyzja Donalda Trumpa, aby decyzję o ewentualnym nałożeniu ceł na import samochodów z Unii Europejskiej i Japonii przesunąć o pół roku. Według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty z X-Trade Brokers, to bardzo dobre wieści dla Europy. – Taka decyzja podjęta teraz byłaby gwoździem do trumny dla i tak przeżywającego kłopoty europejskiego przemysłu – ocenia ekspert. Dosłownie dwa dni przed tą decyzją unijna komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstrom oskarżyła Trumpa o stosowanie w rozmowach handlowych „prawa dżungli”. Nagle sytuacja dość istotnie się zmieniła, i to na lepsze.

Kolejne zaskoczenie z ostatnich dni to informacje o rychłym zawieszeniu opłat celnych na stal i aluminium importowane do Stanów Zjednoczonych z Meksyku i Kanady. Prezydent Trump, ogłaszając ten nietypowy dla siebie komunikat, dodał, że ma nadzieję, iż amerykański Kongres szybko ratyfikuje nowy układ o wolnym handlu pomiędzy państwami Ameryki Północnej.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie