Wicekanclerz oferuje rosyjskiej inwestorce państwowe kontrakty. Taśmy zatopiły rząd Austrii

autor: Łukasz Grajewski20.05.2019, 07:29; Aktualizacja: 20.05.2019, 07:38
Wieczorem kanclerz Sebastian Kurz z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) rozwiązał koalicję i skierował do prezydenta wniosek o zorganizowanie wyborów. Również reakcja Alexandra Van der Bellena była błyskawiczna.

Wieczorem kanclerz Sebastian Kurz z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) rozwiązał koalicję i skierował do prezydenta wniosek o zorganizowanie wyborów. Również reakcja Alexandra Van der Bellena była błyskawiczna.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Roni Rekomaa

Koalicja rozwiązana. Nagrano, jak wicekanclerz oferuje rosyjskiej inwestorce państwowe kontrakty.

Materiał kompromitujący wicekanclerza Heinza-Christiana Strache z nacjonalistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) został opublikowany w piątek przez dwie niemieckie gazety, „Der Spiegel” i „Süddeutsche Zeitung”. Kolejne wydarzenia potoczyły się lawinowo. W sobotnie przedpołudnie Strache ustąpił z funkcji rządowej oraz z przywództwa w partii. Wieczorem kanclerz Sebastian Kurz z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) rozwiązał koalicję i skierował do prezydenta wniosek o zorganizowanie wyborów. Również reakcja Alexandra Van der Bellena była błyskawiczna. Wczoraj zapowiedział, że Austriacy wskażą nowy skład parlamentu we wrześniu.

Za największy skandal w najnowszej historii Austrii odpowiada sześciogodzinne nagranie wideo z mocno zakrapianego alkoholem spotkania polityków FPÖ z Aljoną Makarową, rzekomą rosyjską inwestorką i krewną oligarchy Igora Makarowa. Ich nocne rozmowy zostały zarejestrowane na posesji letniskowej na Ibizie w lipcu 2017 r., czyli na niespełna cztery miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Austrii. W ich wyniku chadecy Sebastiana Kurza i populiści z FPÖ zdobyli ponad 50 proc. głosów i utworzyli koalicję.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Demokracja w Austrii ... to nie DYKTATURA PIS w RP(2019-05-20 20:14) Zgłoś naruszenie 20

    Czy taśmy austriackiego biznesmena odnośnie skoku PIS na kasę … utopią też GURU PIS-Bolszewii w Polsce .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie