Wicekanclerz oferuje rosyjskiej inwestorce państwowe kontrakty. Taśmy zatopiły rząd Austrii

autor: Łukasz Grajewski20.05.2019, 07:29; Aktualizacja: 20.05.2019, 07:38
Wieczorem kanclerz Sebastian Kurz z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) rozwiązał koalicję i skierował do prezydenta wniosek o zorganizowanie wyborów. Również reakcja Alexandra Van der Bellena była błyskawiczna.

Wieczorem kanclerz Sebastian Kurz z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) rozwiązał koalicję i skierował do prezydenta wniosek o zorganizowanie wyborów. Również reakcja Alexandra Van der Bellena była błyskawiczna.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Roni Rekomaa

Koalicja rozwiązana. Nagrano, jak wicekanclerz oferuje rosyjskiej inwestorce państwowe kontrakty.

Materiał kompromitujący wicekanclerza Heinza-Christiana Strache z nacjonalistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) został opublikowany w piątek przez dwie niemieckie gazety, „Der Spiegel” i „Süddeutsche Zeitung”. Kolejne wydarzenia potoczyły się lawinowo. W sobotnie przedpołudnie Strache ustąpił z funkcji rządowej oraz z przywództwa w partii. Wieczorem kanclerz Sebastian Kurz z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) rozwiązał koalicję i skierował do prezydenta wniosek o zorganizowanie wyborów. Również reakcja Alexandra Van der Bellena była błyskawiczna. Wczoraj zapowiedział, że Austriacy wskażą nowy skład parlamentu we wrześniu.

Za największy skandal w najnowszej historii Austrii odpowiada sześciogodzinne nagranie wideo z mocno zakrapianego alkoholem spotkania polityków FPÖ z Aljoną Makarową, rzekomą rosyjską inwestorką i krewną oligarchy Igora Makarowa. Ich nocne rozmowy zostały zarejestrowane na posesji letniskowej na Ibizie w lipcu 2017 r., czyli na niespełna cztery miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Austrii. W ich wyniku chadecy Sebastiana Kurza i populiści z FPÖ zdobyli ponad 50 proc. głosów i utworzyli koalicję.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Demokracja w Austrii ... to nie DYKTATURA PIS w RP(2019-05-20 20:14) Zgłoś naruszenie 20

    Czy taśmy austriackiego biznesmena odnośnie skoku PIS na kasę … utopią też GURU PIS-Bolszewii w Polsce .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie