statystyki

Gospodarczy alarm w Korei Południowej

autor: Rafał Hirsch08.05.2019, 07:46; Aktualizacja: 08.05.2019, 07:46
Ten kraj to wskaźnik wyprzedzający dla całej gospodarki.

Ten kraj to wskaźnik wyprzedzający dla całej gospodarki.źródło: ShutterStock

Kraj przeżywa najgłębszy spadek koniunktury od kryzysu po bankructwie Lehman Brothers z 2008 r..

Dochód narodowy Korei Południowej spadł w I kwartale tego roku o 0,3 proc. w stosunku do ostatniego kwartału roku poprzedniego. PKB w skali rocznej nadal rośnie – o 1,8 proc., choć oczekiwano wzrostu o 2,4 proc. Tu też mamy więc rozczarowanie. Wbrew pozorom nie jest to wiadomość ważna tylko dla pasjonatów Dalekiego Wschodu. Akurat Korea Południowa jest na świecie postrzegana jako coś w rodzaju wskaźnika wyprzedzającego dla całej gospodarki światowej. Z dwóch powodów.

Po pierwsze, gospodarka koreańska jest niezwykle mocno powiązana z gospodarką chińską. Przy tym jest też znacznie bardziej transparentna, bo Korea Południowa to kraj demokratyczny. Dane koreańskie powszechnie uznaje się na świecie za wiarygodne, czego nie można powiedzieć o danych chińskich. Do tych inwestorzy i ekonomiści na świecie podchodzą z pewną rezerwą, pamiętając o słowach dzisiejszego premiera Chin, który kilkanaście lat temu (kiedy nie był jeszcze premierem) powiedział, że wśród danych z Chin patrzy tylko na te o zużyciu energii i przewozach towarów koleją, bo te najtrudniej sfałszować.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie