statystyki

Dyplomacja unijną śpiącą królewną. Jak poprawić skuteczność polityki zagranicznej UE?

autor: Magdalena Cedro07.05.2019, 08:25; Aktualizacja: 07.05.2019, 08:31
Orban i Netanjahu

Orban i Netanjahuźródło: PAP
autor zdjęcia: ARIEL SCHALIT POOL

Viktor Orbán obnażył nieskuteczność polityki zagranicznej Brukseli. Szanse na zmianę są niewielkie.

Premier Węgier w zeszłym tygodniu w ostatniej chwili zawetował stanowisko UE w sprawie Palestyny na forum ONZ. W ten sposób Budapeszt po raz kolejny pokazał swoje wsparcie dla Izraela i jego premiera Binjamina Netanjahu. Pomimo to stanowisko Wspólnoty w imieniu 27 krajów członkowskich odczytał ambasador Finlandii. Powinien był to zrobić dyplomata rumuński, ponieważ to Bukareszt sprawuje w tym półroczu prezydencję w UE. Rumunia jednak nie chciała lansować stanowiska, które nie ma poparcia wszystkich krajów członkowskich. Zdecydowała się na to Finlandia, obejmująca od lipca przewodnictwo.

Teraz w Brukseli trwa dyskusja, jak poprawić skuteczność polityki zagranicznej Wspólnoty. Nie po raz pierwszy. Zapisana w traktacie o Unii Europejskiej jednomyślność podejmowania decyzji od dawna poważnie komplikuje życie unijnej dyplomacji. W ostatnich miesiącach Włochy blokowały wspólne stanowisko UE wobec Wenezueli. Rzym nie chciał uznać Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego państwa, co uczyniła większość krajów członkowskich.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie