statystyki

Jak walczyć z unijnym liberum veto?

autor: Rafał Hirsch26.04.2019, 08:46; Aktualizacja: 26.04.2019, 08:46
Unia nie podejmuje najkorzystniejszych dla siebie decyzji, bo de facto funkcjonuje w niej system liberum veto.

Unia nie podejmuje najkorzystniejszych dla siebie decyzji, bo de facto funkcjonuje w niej system liberum veto.źródło: ShutterStock

Unia Europejska to prawdopodobnie najlepsze, co mogło się Polsce przytrafić po upadku komunizmu i uniezależnieniu się od Moskwy. Bez względu na to, do jakich zajrzymy statystyk, nie sposób znaleźć poważnych argumentów za tym, że przynależność do Wspólnoty nam szkodzi. Ale jednocześnie wiemy, że nie jest to organizacja funkcjonująca optymalnie.

Oczywiście można poprawiać niedociągnięcia i eliminować nieprawidłowości doraźnymi rozwiązaniami. Ale nie usuną one głównej przeszkody dla lepszego działania UE. A jest nią władza, jaką mają nad Unią rządy.

Państwa członkowskie zaczynają już przypominać jeden zintegrowany organizm gospodarczy. Na koniunkturę w jednym kraju w coraz większym stopniu wpływa to, co dzieje się u jego sąsiadów. W skrajnym przypadku może to oznaczać, że w czasie kolejnej recesji w Polsce czekają nas zwolnienia, bo np. rząd w Berlinie odmówił pomocy niemieckim firmom, gdy te zaczęły lawinowo tracić zamówienia w Chinach.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (6)

 • Zamienił stryjek siekierkę na kijek(2019-04-26 13:44) Zgłoś naruszenie 92

  Zerwaliśmy z Komuną, a dziś tych samych komunistów UE przyjmuje jak swoich, Millerów Cimoszewiców - tych samych których protoplaści partyjni mordowali polaków i nie tylko. Pamięć ludu bywa krótka.

  Odpowiedz
 • Alice(2019-04-26 13:20) Zgłoś naruszenie 72

  Należy walczyć nie tylko z "unijnym liberum veto", ale również z nierównym i niesprawiedliwym traktowaniu poszczególnych krajów (różne standardy) Miejmy nadzieję, że korzystne zmiany dotrą do UE po wyborach.

  Odpowiedz
 • ENA(2019-04-26 10:58) Zgłoś naruszenie 62

  Mądry artykuł, szczególnie ten fragment wstępny (wytłuszczony druk). Jednym słowem przynależność do UE tak, wypaczenia NIE!

  Odpowiedz
 • abcd(2019-04-26 11:18) Zgłoś naruszenie 30

  UE szkodzi czy pomaga? Przeczytaj: "Polska – Chiny. Szokujące porównanie."

  Odpowiedz
 • Darecki Lodz(2019-04-27 06:23) Zgłoś naruszenie 03

  Narracja artykulu w stylu komunistycznym „jedynie slusznej interpretacji”. Kwantyfikatory „prawdy” to NLP (Neuro Linguistic Programming), czyli manipulacja – niedopuszczalne. A teraz co do „faktow” podanych w artykule. Wejscie do UE to utrata suwerennosci Polski. Jest to zle dla Polski. Decyzje w sprawie Polski powinny byc podejmowane wylacznie przez Polakow i wylacznie w Polsce. Utrata suwerennosci zawsze konczyla sie zle dla Polski. Autor nie zna statystyk podstawowych wskaznikow ekonomicznych.. Przynaleznosc do UE szkodzi Polsce. Cala UE jest szkodliwa. Stagnacja calego Kontynentu przez kilkadziesiat juz lat (reszta Swiata z wyjatkiem Europy rozwija sie). Brak innowacyjnosci. Korupcja. Kumoterstwo. Upadek etyki. Najbardziej drastyczny przyklad to Diesel-Afera VW. Inzynieryjne zaprojektowanie oszukiwania Panstw i przekonanie, ze nie zostanie to wykryte i ze osoby odpowiedzialne nie zostana ukarane. Rewolucje we Francji (Zolte Kamizelki), Niemczech (Revolution Chemnitz), Wloszech, Grecji. Wojna domowa w Hiszpanii (Katalonia). Rozbudzenie tendecji separatystycznych w panstwach czlonkowskich m.in. Slask. Terroryzm w panstwach UE, ktore przyjely imigrantow (nie-wiadomo skad i bez zadnej kontroli granic). Zbankrutowane kraje Pasa Biedy na poludniu Europy. Olbrzymie bezrobocie. Podzial na Niemcy i reszta UE. Wystarczy na poczatek? A propos Niemcy – Chiny. Wspolpraca Niemcy – Chiny rosnie. To jest nowa os „europejska” Niemcy – Rosja – Chiny. I z „ostatniej chwili”. Katedra Notre Dame – jeden z najbardziej znanych w Swiecie kosciolow z prawie tysiac letnia tradycja – spalona. I jakies bzdury opowiadaja na ten temat. UE jest szkodliwa. Polska powinna byc suwerennym Panstwem. To oznacza wyjscie z UE. Wtedy bedziemy mogli handlowac i wspolpracowac z kim chcemy i kiedy chcemy. Gospodarka calej UE to tylko 15% gospodarki Swiata. Poprzez przynaleznosc do UE nie wykorzystujemy potencjalu wspolpracy z pozostalym 85%.

  Odpowiedz
 • Kuba-pracujący od 15r zycia(2019-04-27 19:15) Zgłoś naruszenie 02

  Ten cyniczny POdły cwaniaczek ze zdjęcia juz dawno powinien spedzać dni na cięzkiej pracy w kamieniołomach do końca jego dni i jeden dzień dlużej -bez prawa do emerytury. Jego majatek powinien byc skonfiskowany.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie