statystyki

70-lecie istnienia NATO. Agresywna Rosja jednym z głównych tematów

autor: Maciej Miłosz03.04.2019, 07:35; Aktualizacja: 03.04.2019, 07:35
Wydatki na obronność i agresywna Rosja – to główne zagadnienia, o których rozmawiać będą ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu.

Wydatki na obronność i agresywna Rosja – to główne zagadnienia, o których rozmawiać będą ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu.źródło: ShutterStock

Wydatki na obronność i agresywna Rosja – to główne zagadnienia, o których rozmawiać będą ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu.

D ziś i jutro w stolicy USA spotykają się przedstawiciele 29 krajów należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będą celebrować 70. urodziny organizacji. Wieczorem politycy gościli będą w Audytorium Mellona – tym samym, w którym 4 kwietnia 1949 r. 12 reprezentantów państw założycieli podpisało traktat północnoatlantycki.

Spotkanie zaplanowano na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, a nie przywódców państw. Być może dlatego, że mający miejsce co dwa lata szczyt liderów NATO odbędzie się już w grudniu w Londynie (miejsce wybrano symbolicznie – choć Wielka Brytania wychodzi albo nie z Unii, to w Sojuszu na pewno zostaje). Niewykluczone jednak, że stało się tak z obawy przed kolejnym kontrowersyjnym przemówieniem bądź tweetem prezydenta Donalda Trumpa, który swego czasu mówił m.in. o tym, że NATO jest przestarzałe. I mocno krytykował kraje członkowskie, szczególnie Niemcy, za zbyt małe wydatki na obronność. ‒ Ta sprawa jest dziwna – tłumaczył Thomas Wright z ośrodka analitycznego Broo kings Institution na łamach „Financial Times”. – Nie włączają w obchody prezydenta USA, bo się go boją i próbują się zachowywać, jakby wszystko było normalnie. Ale nie jest – stwierdził analityk.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • Przepraszam, że zapytam(2019-04-03 11:48) Zgłoś naruszenie 61

    Kto w okresie 70-lecia brał więcej razy udział w konfliktach zbrojnych , NATO czy Rosja ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie