statystyki

70-lecie istnienia NATO. Agresywna Rosja jednym z głównych tematów

autor: Maciej Miłosz03.04.2019, 07:35; Aktualizacja: 03.04.2019, 07:35
Wydatki na obronność i agresywna Rosja – to główne zagadnienia, o których rozmawiać będą ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu.

Wydatki na obronność i agresywna Rosja – to główne zagadnienia, o których rozmawiać będą ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu.źródło: ShutterStock

Wydatki na obronność i agresywna Rosja – to główne zagadnienia, o których rozmawiać będą ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu.

D ziś i jutro w stolicy USA spotykają się przedstawiciele 29 krajów należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będą celebrować 70. urodziny organizacji. Wieczorem politycy gościli będą w Audytorium Mellona – tym samym, w którym 4 kwietnia 1949 r. 12 reprezentantów państw założycieli podpisało traktat północnoatlantycki.

Spotkanie zaplanowano na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, a nie przywódców państw. Być może dlatego, że mający miejsce co dwa lata szczyt liderów NATO odbędzie się już w grudniu w Londynie (miejsce wybrano symbolicznie – choć Wielka Brytania wychodzi albo nie z Unii, to w Sojuszu na pewno zostaje). Niewykluczone jednak, że stało się tak z obawy przed kolejnym kontrowersyjnym przemówieniem bądź tweetem prezydenta Donalda Trumpa, który swego czasu mówił m.in. o tym, że NATO jest przestarzałe. I mocno krytykował kraje członkowskie, szczególnie Niemcy, za zbyt małe wydatki na obronność. ‒ Ta sprawa jest dziwna – tłumaczył Thomas Wright z ośrodka analitycznego Broo kings Institution na łamach „Financial Times”. – Nie włączają w obchody prezydenta USA, bo się go boją i próbują się zachowywać, jakby wszystko było normalnie. Ale nie jest – stwierdził analityk.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • Przepraszam, że zapytam(2019-04-03 11:48) Zgłoś naruszenie 61

    Kto w okresie 70-lecia brał więcej razy udział w konfliktach zbrojnych , NATO czy Rosja ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie