statystyki

Na czym polega fenomen Zełenskiego?

autor: Alicja Deneka01.04.2019, 08:01; Aktualizacja: 30.04.2019, 14:08
Trzej kandydaci wyborów prezydenckich na Ukrainie to „stara jakość”. Urzędujący prezydent Petro Poroszenko i szefowa Ojczyzny Julia Tymoszenko w polityce są od końca lat 90. Z kolei showman Wołodymyr Zełenski w tym okresie zaczynał karierę komika, którą dziś dyskontuje.

Trzej kandydaci wyborów prezydenckich na Ukrainie to „stara jakość”. Urzędujący prezydent Petro Poroszenko i szefowa Ojczyzny Julia Tymoszenko w polityce są od końca lat 90. Z kolei showman Wołodymyr Zełenski w tym okresie zaczynał karierę komika, którą dziś dyskontuje.źródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Wołodymyr Zełenski jest dla wielu wyborców ułudą, że jako niezależny kandydat rozbije stary system i będzie walczył z korupcją.

Trzej kandydaci wyborów prezydenckich na Ukrainie to „stara jakość”. Urzędujący prezydent Petro Poroszenko i szefowa Ojczyzny Julia Tymoszenko w polityce są od końca lat 90. Z kolei showman Wołodymyr Zełenski w tym okresie zaczynał karierę komika, którą dziś dyskontuje. Władza na Ukrainie się zmieniała. Kolejne ugrupowania polityczne zdobywały Radę Najwyższą i gmach prezydencki na ulicy Bankowej. Bez zmian pozostawały jedynie kabarety Zełenskiego, w których wyśmiewano nieudolność władz i ukraińską duszę. Nie zmieniła się też natura systemu politycznego, w którym Tymoszenko i Poroszenko czują się jak ryba w wodzie.

Jeśli II turę wygra komik, nie będzie miał za sobą większości w parlamencie. Analitycy wróżą grę jego przeciwników na kompromitację eksperymentu z aktorem w roli głównej. W tym wariancie ‒ zanim Blok Petra Poroszenki się rozpadnie ‒ może dojść do targów, w których główną rolę odegra Tymoszenko. Wówczas wszystko zostanie przesterowane na jesienne wybory do Rady Najwyższej, zwycięstwo w nich i zbudowanie większości, która pozwoli wprowadzić zmiany do konstytucji przekształcające Ukrainę w państwo kanclersko-parlamentarne. Taki wariant oznaczałby ponowne wywrócenie stolika. Czyli marginalizację zwycięzcy wyborów prezydenckich. I zdobycie pełni władzy.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • jerzor(2019-04-02 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Na czym polega fenomen Zełenskiego? Odpowiem pytaniem na pytanie.Na czym polegał fenomen Tymińskiego?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie