statystyki

Trump, spisek i raport Muellera [FELIETON]

autor: Karolina Lewestam31.03.2019, 11:00
Karolina Lewestam

Karolina Lewestamźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Całkowite i totalne oczyszczenie z zarzutów!” – krzyczał Donald Trump triumfalnie, wiatr w blond włosach, komentując z płyty lotniska raport specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który stwierdza brak dowodów na to, że ludzie Trumpa spiskowali z Rosjanami w celu przejęcia władzy w USA. Zmowy, jak relacjonuje prokurator generalny William Barr, który zapoznał się z raportem, nie było.

Rzeczywistość, jak to bywa, jest nieco bardziej skomplikowana niż wypowiedzi prezydenta USA. Jego sztab wyborczy na pewno miał kontakty z Rosjanami, nawet jeśli nie miały one charakteru spiskowego. Wiele osób z nim związanych zachowało się niegodnie i popełniło przestępstwa, jak choćby Paul Manafort, którego Mueller prześwietlał pod kątem spotkań z rosyjskim wywiadem, a który skończył z wyrokiem czterech lat więzienia za oszustwa finansowe. Co więcej, w sprawie kolejnego zarzutu wobec Trumpa, który Mueller miał za zadanie przebadać, a mianowicie utrudniania pracy organom sprawiedliwości, raport jest niekonkluzywny i pozostawia ocenę materiału dowodowego Departamentowi Sprawiedliwości.

Ale centralny fakt pozostaje faktem: spisku jako takiego, wedle najlepszej wiedzy, jaką dziś mieć możemy, nie było. Nie było spotkań Trumpa z Putinem w ciemnych, wypełnionych papierosowym dymem pomieszczeniach (jeżeli ktoś tak sobie właśnie wyobraża spisek). Nie było nocnych telefonów na linii Moskwa – Mar-a-Lago; nikt nie meldował Kremlowi wykonania zadania. Amerykańscy demokraci prawie dwa lata czekali na raport, który miał przynieść polityczną sprawiedliwość i nadać ich wrogości wobec prezydenta głęboki wymiar, ale Święty Mikołaj okazał się skąpy i zamiast iPhone’a dostali tylko kilka cukierków i rózgę. Polowanie na czarownice – przekonywali republikanie z obozu Trumpa i, jak się okazało, nie było to całkiem niewłaściwe określenie.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (4)

 • Bert(2019-03-31 13:58) Zgłoś naruszenie 50

  a to dopiero ! karolinka lewa niestąd porzuciła ezopowe opowieści na rzecz rozkoszy politycznej jatki. przyjmij niuniuode mnie w zapłacie torebkę z cafkami, bo pod każdym względem tyle to warte.

  Odpowiedz
 • Polak(2019-03-31 17:14) Zgłoś naruszenie 30

  Żaden ruski nie dałby Izraelowi Wzgórz Golan. Dla Rosji to jest porażka w tamtym regionie. Myślałem że ta paniusia myśli, niestety.

  Odpowiedz
 • dfd65(2019-03-31 11:41) Zgłoś naruszenie 22

  bardzo proszę o pomoc Wystarczy udostępnienie b.link/andrzej65

  Odpowiedz
 • J-23(2019-03-31 14:21) Zgłoś naruszenie 11

  Ten pajac ma nieograniczone możliwości żeby się oczyścić także to wszystko to szyte jest grubymi nićmi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie