statystyki

Izba Gmin nie pozwoli wpuścić odrzuconej już dwukrotnie umowy brexitowej tylnymi drzwiami

autor: Jakub Kapiszewski28.03.2019, 07:42; Aktualizacja: 28.03.2019, 07:43
Brytyjczycy starają się wyjść z politycznego impasu. W grę wchodzi nawet dymisja Theresy May

Brytyjczycy starają się wyjść z politycznego impasu. W grę wchodzi nawet dymisja Theresy Mayźródło: ShutterStock

Brytyjczycy starają się wyjść z politycznego impasu. W grę wchodzi nawet dymisja Theresy May

Jedno jest pewne: „techniczne” przedłużenie członkostwa do 22 maja praktycznie wykluczył wczoraj John Bercow. Spiker Izby Gmin powtórzył swoje zastrzeżenie, że rząd nie może przedłożyć posłom pod rozwagę po raz trzeci tego samego porozumienia wyjściowego z Unią Europejską. A przyjęcie tego dokumentu w tym tygodniu stanowiło warunek Brukseli dla zgody na przesunięcie brexitu o dwa miesiące. Bercow zagroził też, że nie pozwoli wpuścić odrzuconej już dwukrotnie przez posłów umowy tylnymi drzwiami, za pomocą proceduralnych sztuczek.

To oznacza problem dla premier Theresy May, która wciąż uważa, że przyjęcie jej umowy przez parlament to najlepsze rozwiązanie. Co więcej, dla zapewnienia poparcia dla dokumentu zadeklarowała nawet wczoraj, że odejdzie ze stanowiska przed kolejną fazą negocjacji brexitowych – czyli traktatem o docelowym kształcie relacji między Wielką Brytanią a UE.

Deklaracja padła podczas wczorajszej debaty w Izbie Gmin mającej na celu odblokowanie politycznego klinczu w Londynie. Po jej zakończeniu posłowie głosowali nad ośmioma wariantami brexitu; wyniki poznaliśmy jednak dopiero po zamknięciu tego wydania. Nie jest wcale powiedziane, że w Westminsterze pojawiła się wczoraj nadzieja na to, żeby „udrożnić” brexit.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie