statystyki

Będą wydatki na piątkę Kaczyńskiego. Szukanie finansowania rozpoczęło się dopiero teraz

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki28.03.2019, 07:00; Aktualizacja: 28.03.2019, 10:04
Ministrowie muszą szukać rezerw w budżetach swoich resortów

Ministrowie muszą szukać rezerw w budżetach swoich resortówźródło: ShutterStock

W najbliższych dniach do resortów może trafić pismo nakazujące ministrom szukać rezerw i zastanowić się nad możliwymi cięciami w wydatkach na przyszły rok. Wbrew pozorom możliwości jest sporo.

– Pakiet działań rządu zwany piątką Kaczyńskiego ma zostać sfinansowany z oszczędności – mówi nasz rozmówca z kręgów rządowych. W grę wchodzą dwie możliwości perswazji: pierwsza to pismo szefa resortu finansów do innych ministrów, druga – rozporządzenie Rady Ministrów, które ma już charakter wiążący.

Zapytaliśmy resorty, czy już słyszały coś na ten temat. Odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy, na ogół były negatywne, z jednym wyjątkiem. „Informacje, o które pan pyta, są zawarte w uzasadnieniu do projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.” – odpowiedziało biuro prasowe MSWiA. Z oszczędności w MON, MSWiA i Ministerstwie Sprawiedliwości ma być sfinansowana Emerytura plus dla służb mundurowych. Chodzi o kwotę 890 mln zł.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (21)

  • xxxxxx(2019-03-28 08:41) Zgłoś naruszenie 336

    Typowe polskie działanie, najpierw się gada, dopiero potem zaczyna się myśleć. Zdumiewające jest, ze prezes obiecał, ot tak, na pstryknięcie palcem świadczenia dla ludzi, którzy niekoniecznie ich potrzebują bo czasem trafią one do bardzo bogatych. Ministrowie mają nagle te pieniądze wytrząsnąc z rękawa i karnie to robią. A dla biednych nauczycieli nie ma. Zabrano pieniądze na ratowanie wcześniaków. Wycofano 7 mld z NFZ. Podatnik zapłaci za rozdawnictwo w podwyższonych podatkach, cenach, oplatach, albo umierając wcześniej bez pomocy medycznej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Przede wszystkim(2019-03-28 09:32) Zgłoś naruszenie 202

    ... należy zaprzestać finansowania partii politycznych oraz ograniczyć wydatki rozrośniętej do granic administracji rządowej. W Polsce jest 95 wiceministrów podczas gdy we Francji tylko 18 a w Hiszpanii 19. W Niemczech ok. 40-u. To jest dopiero Bizancjum prawda panie Zieliński ?!

    Odpowiedz
  • geodeta(2019-03-28 08:42) Zgłoś naruszenie 193

    Na pewno premii po 65 tys. sobie nie odbiorą

    Odpowiedz
  • realista(2019-03-28 09:07) Zgłoś naruszenie 171

    odp. do " o" - ale jesteś podejrzliwy PIS-or ! Nie trafiłeś -jestem realistą normalnego państwa polskiego i nie godzę się na fakt aby jeden człowiek rządził krajem moich przodków i nazywał innych " drugim sortem". A długi budżetowe będą spłacać nasze dzieci , wnuki i prawnuki !!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • realista(2019-03-28 09:00) Zgłoś naruszenie 153

    Zbrodniarze narodu polskiego - już 55 zgonów osób - udokumentowanych.............................

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-03-28 08:45) Zgłoś naruszenie 148

    PIS to partia oszustów , mataczy i cyganów ,ale są osobami " pierwszego sortu"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-03-28 08:52) Zgłoś naruszenie 1010

    jak redaktor DGP się tak martwi, to niech pomoże szukać, dla DGP cokolwiek nie zrobią to jest źle, poprzednio wszystko było ok

    Odpowiedz
  • ZXCQVB(2019-03-28 12:52) Zgłoś naruszenie 72

    Która UCZCIWA partia lub ugrupowanie (ale CZY takie są?) , postawi tych wszystkich rozrzutnych ministrów i urzędników przed sądami cywilnymi (za NIEGOSPODARNOŚĆ), o CAŁKOWITE naprawienie szkód, z ICH prywatnych majątków? Wniosek o zwolnienie z opłat sądowych – OBOWIĄZEK dla dobra NARODU.

    Odpowiedz
  • Zib(2019-03-28 13:16) Zgłoś naruszenie 611

    Ten artykuł to zwykle kłamstwa...symulacje je już dawno zrobiono...ale lewactwo POKO jątrzy na każdym kroku! GP wodzi w tym rej!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jacus(2019-03-28 11:12) Zgłoś naruszenie 311

    Osiecki i Żółciak- największe ciągopałySorisa w Dziennik Gazeta Pedalska.

    Odpowiedz
  • green(2019-03-28 16:27) Zgłoś naruszenie 18

    Poprzednio tez POKO twierdzilo ze "piniedzy nie ma i nie bedzie" a jednak fakty temu zaprzeczyly. PO CO WIEC NA ZAPAS KRACZECIE LUDZIE LEWICY ?!

    Odpowiedz
  • Ha ha(2019-03-28 16:45) Zgłoś naruszenie 16

    Już był jeden szpec z PO co wieścił 100 mld długu za rok 2018 (a było 10), teraz następna "trojka" szpeców zatruwa umysły maluczkim, obyście się nie przewieźli na tych Fake Neewsach jak ten z PO.

    Odpowiedz
  • Hucpa prasowa(2019-03-28 16:39) Zgłoś naruszenie 18

    Panowie redaktorzy - OFE nie zabrali , 250 mld za lewy VAT nie przepuścili , Emerytur nie podnieśli - PIS to dobry gospodarz i sobie poradzi, a Wy kombinujecie jak by tu im dokopać bo są bardziej lubiani w rankingach niz POst-KOmuna.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • j.(2019-03-28 18:22) Zgłoś naruszenie 10

    A czy nie można by powiedzieć nauczycielom: "Mamy dla Was pieniądze! Zapełniamy Wasze kieszenie! Wszystko jest policzone, bo wystarczy nie kraść i rozbiliśmy przecież mafie vatowskie! Natomiast bogatym rodzicom powiedzieć: Budżet nie jest z gumy i 500+ nie dostaniecie!... Emerytom nawet nic nie trzeba by mówić, bo oni nawet się nie spodziewali, że dostaną jakąś "trzynastkę", która zresztą nie rozwiązuje ich problemów, a jeśli już ją dajemy, to tylko pobierającym np. emerytury mniejsze od minimalnego wynagrodzenia. Znalazłoby się sporo miliardów dla nauczycieli i np. dla niepełnosprawnych. No, ale tym wszystkim rządzi polityka i chęć za wszelką cenę utrzymania się przy władzy! Przecież nawet dziecko się potrafi w tym połapać: Dawanie nauczycielom, których jest kilkaset tysięcy, a którzy i tak mają być może swoje zdanie na temat dobrej zmiany i zagłosują po swojemu jest z politycznego punktu widzenia bez sensu i dlatego tutaj trzeba mówić, że "budżet nie jest z gumy". Emerytów jest znacznie więcej i jest większa szansa, że zagłosują, zwłaszcza jeśli dostaną jakiś "prezent", na tych, którzy tak bardzo boją się utraty władzy (czemu zresztą nie można się dziwić). Wszystko to jest moralnie obrzydliwe, a... tak przy Wielkim Poście, Kościół w takich sprawach oczywiście milczy (jeśli tylko wszystko się dzieje z dala od alkowy...), być może licząc na to, że mu coś z Pańskiego stołu skapnie i tym samym dając nie po raz pierwszy dowód abdykacji z pozycji autorytetu moralnego!

    Odpowiedz
  • Rozum(2019-03-28 19:42) Zgłoś naruszenie 06

    Jak to nie ma pieniędzy...Są, trzeba tylko Donaldowi Tuskowi i jemu POdobnym odebrać prawo do jakiejkolwiek emerytury..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czytelnik(2019-03-28 19:39) Zgłoś naruszenie 05

    a Ja mam dwa pytania do GP .. 1.) Czy Wu jako gazeta już jesteście Polską własnością czy nadal Niemiecką 2.) Czy dowiedzieliście się już z czyich pieniędzy i jakich źródeł Donald T .były Premier "Słońce Peru" sfinansował lot samolotem rejsowym dla siebie i sobie POdobnych na Wycieczkę Życia?

    Odpowiedz