statystyki

Chiny nie pójdą na ustępstwa Brukseli. Unia szuka sposobu na chińskiego smoka

autor: Łukasz Grajewski, Magdalena Cedro26.03.2019, 07:30; Aktualizacja: 26.03.2019, 07:44
Xi Jinping

Xi Jinpingźródło: PAP
autor zdjęcia: G20 ARGENTINA HANDOUT

Komisja Europejska nazywa Chiny „rywalem” i przedstawia działania niezbędne do odzyskania równowagi w gospodarczych relacjach z Państwem Środka.

Dziś w Paryżu dojdzie do spotkania chińskiego przywódcy Xi Jinpinga z Emmanuelem Macronem, Angelą Merkel i Jean-Claude’em Junckerem. Doproszenie przez francuskiego prezydenta do rozmów niemieckiej kanclerz i szefa Komisji Europejskiej ma być sygnałem dla Chin, że Europa stawia na spójną politykę wobec Pekinu i dostrzega jego strategię „dziel i rządź”.

Jak skuteczna to strategia, można było zaobserwować w sobotę w Rzymie, gdzie przewodniczący ChRL wziął udział w uroczystości podpisania memorandum nt. przystąpienia Włoch do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. To pierwszy kraj G7, który zdecydował się jawnie poprzeć chiński megaprojekt wzmacniania szlaków handlowych pomiędzy Chinami, Afryką i Europą. Dzięki memorandum na współpracę z Chinami liczą włoskie firmy energetyczne, przemysł i banki. Chińskie inwestycje mają też wzmocnić znaczenie portu we włoskim Trieście, który ma stać się ważnym punktem na szlaku handlowym z Chinami.

Marcin Przychodniak, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), wskazuje, że podpisane w Rzymie dokumenty mają znaczenie przede wszystkim symboliczne i polityczne, a nie gospodarcze: – Chiny podbijają w ten sposób zainteresowanie inicjatywą Pasa i Szlaku. A z samych deklaracji finansowych później często niewiele wynika albo wynika tylko to, co korzystne dla Chin – podkreśla w rozmowie z DGP.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie