Cięcia budżetowe i mniejsze wydatki na obronność. Niemieckie wpływy w NATO słabną

autor: Łukasz Grajewski21.03.2019, 07:46; Aktualizacja: 21.03.2019, 07:56
Niemiecki minister finansów Olaf Scholz podał wczoraj wstępny plan budżetowy na lata 2020–2023.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz podał wczoraj wstępny plan budżetowy na lata 2020–2023.źródło: ShutterStock

W najbliższych latach RFN zamierza zmniejszyć wydatki na obronność w stosunku do PKB. Niewywiązywanie się Berlina z sojuszniczych zobowiązań coraz bardziej irytuje Waszyngton.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz podał wczoraj wstępny plan budżetowy na lata 2020–2023. W przyszłym roku niemieckie państwo ma przeznaczyć na obronność 45 mld euro. To mniej, niż wnioskowała minister obrony RFN Ursula von der Leyen. W kolejnych latach nakłady mają się jeszcze zmniejszyć. Pomimo deklaracji składanych przez kanclerz Angelę Merkel RFN nie osiągnie zatem do 2024 r. nakładów na obronność w wysokości 1,5 proc. PKB. A cel ten był i tak już poniżej wspólnych ustaleń państw NATO, aby wydatki te wynosiły min. 2 proc. PKB. Z przedstawionych wczoraj planów wynika, że stosunek ten ulegnie nawet zmniejszeniu do 1,25 proc. w 2023 r.

Zbyt niskie nakłady Niemiec na obronność są przedmiotem stałej krytyki ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa. Do większych wydatków skłaniają nie tylko upomnienia sojuszników, ale i forma Bundeswehry. Parlamentarny raport podsumowujący stan niemieckiej armii w 2017 r. wskazywał na „poważne luki personalne i sprzętowe w każdym z jej obszarów”. Wiele jednostek, okrętów podwodnych, samolotów transportowych i czołgów zupełnie nie nadaje się do użytku.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie